Dün takip ettiyseniz, duymuşsunuzdur. Üçüncü Star Trek filmi Beyond’da Sulu karakterini canlandıran John Cho, filmin kendi karakterinin eşcinsel olduğunu ortaya çıkartacağını söylemişti. Cho’nun dediği şey, bunun büyük bir yer tutmayacağı, sadece bir noktada Sulu’nun kocası ve kızını göreceğimiz yönündeydi. Biz de sizlere, bunun arkasındaki sebeplerden birinin Star Trek’in dahiliyetçi doğası, bir diğerinin hiç LGBTİ karakter göstermemiş olması, bir de orijinal aktör George Takei’nin gay olması olduğunu dile getirmiştik.

İşte o Takei, durumla ilgili bir yorum yaptı geçtiğimiz günlerde. Kendisi The Hollywood Reporter’a, şu şekilde konuştu:

 “Eşcinsel bir karakter olduğu için çok mutluyum. Maalesef bu, Gene Roddenberry’nin vizyonunu bükmek, onun bu denli üzerine düşündüğü bir vizyonu üstelik. Bence gerçekten talihsiz. Haberi Cho’dan duymuştum geçtiğimiz yıl. Ona ‘Bu film Star Trek’in 50. Yıldönümünde çıkacak, Gene Roddenberry’ye hürmetin 50. Yıldönümünde ki o adamın vizyonuyla geldik yarım yüzyılı. Onu onore edin ve yeni bir karakter yaratın. Söyledim bunu onlara. Olacak izlenimine kapılmıştım.

star-trek-beyond-john-cho-as-hikaru-sulu

Bu arada şunu da ekleyelim, Takei aynı zamanda “Sulu’yu neden bastırılmış eşcinsel yaptınız” diye kızıyor ama, böyle bir şey yok. Sulu açıktan gay bir karakter. Sadece nasıl ki Bones bir noktada durup Sulu’ya “Merhaba, ben kadınlarla sevişmekten hoşlanıyorum” demediyse, o da dememiş. Neyse Takei böyle konuşmuş, peki savunma? Filmin yazarlarından da olan, aynı zamanda Scotty’yi canlandıran –bir Star Trek geek’i aynı zamanda– Simon Pegg ise şöyle cevap vermiş:

Haklı, durum talihsiz. Bilim kurgu dünyasının en dahiliyetçi, toleranslı evreninin beyaz ekranda bugüne kadar bir LGBTİ karakter göstermemiş olması talihsiz. Yeni bir gay karakter çıakrtabilirdik, ancak o zaman karakter sadece cinsel yönelimiyle tanımlanıyor ve ‘gay karakter’ olarak görülüyor olurdu, oldukları kişi olarak görülmek yerine. Bu da göstermecilik değil mi?”

Yani… Takei’nin açıklamaları üzdü beni açıkçası. Roddenberry’ye olan itimadını anlamak zor değil. Ancak az buçuk dahi olsa Star Trek bilen herkes, Roddenberry görseydi, bu durumu onaylayacağını da çok iyi bilir. Kalmış ki bu hareket, biraz da Takei’i onore etmeye yönelik bir şey. O yüzden, böyle tepki vermesi, hakikaten, onun kelimeleriyle söylüyoruz, talihsiz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.