Şu sıralar video oyun camiasının en hürmet gören, adı en saygı ile anılan firmalarından biri CD Projekt RED. Polonya bazlı firma, Doğu Avrupa kökenli oyun şirketlerinin asırlarca ağzımızda bıraktığı kötü tadı tek başına beş senede silmekle kalmadı, aynı zamanda oyunların DLC niyetine shader sattığı şu günlerde oyuncunun yanında, üretim etiği yüksek duruşuyla da takdir ve tebrik edildi. Çok uzatmaya gerek yok. Seviyoruz yani CD Projekt RED’i.

O yüzden de bu başlarına gelen olaya hem çok kızdık, hem de bir yandan CD Projekt RED’in duruşunu biraz takdir ettik. Şöyle: CDPR bir oyun geliştiriyor şu sıralar. Gedikliler zaten adını sanını biliyorlar, Cyberpunk 2077. Baya heyecanlı olduğumuz bir proje, ama heyecanımız tamamen Witcher serisinin kredisinden. Çünkü oyunla ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Bu bilmeme hâli de bizi delirtiyor. Biz bu delilikle ne yapıyoruz, teori falan kasıyoruz, heyecan paylaşıyoruz, fan çizimleri neyin yapıyoruz. Manyağın biri ne yapıyor? CD Projekt RED’i hackliyor.

Burada araya girelim, peki, hackle. Bak bakalım ne yapıyorlarmış. İstersen sağda solda da paylaş, git IGN’e ver, Gamespot’a Kotaku’ya ver. Reddit’e bas, 4chan’a bas. Ya da arkadaşların arasında dolaştır. Hoş değil, haneye tecavüz, mahremiyet ihlali ama en azından adi suç değil. Buradaki hacker abim tutmuş, CDPR’dan fidye istemiş. Baya. “Şu kadar parayı vermezsen, sızdırırım bunları” demiş. CDPR durur mu? Yapıştırmış cevabı.

Özetle: “Bizde ite kopuğa bırakacak pabuç yok” demişler, “Yolunu verdik gitti, oyuna coşan da bakmasın zira çaldığı şeyler çok eski bir versiyondan zaten” demişler, “Bekleyin biz resmi duyuruyu yapacağız bir ara” diye de eklemişler. Bam. Bitti. CDPR’ı bu duruşundan dolayı takdir ediyoruz, sızan görüntülere şöyle bir bakıp çıkacağımızı ama bunun oyunla ilgili beklentilerimizi etkilemeyeceğinin sözünü veriyoruz, Cyberpunk 2077 nöbetimize geri dönüyoruz. Siz ne dersiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.