World of Warcraft yaklaşık on bir yıllık bir oyun. Yaklaşık on bir yıldır da sektörünün tartışmasız birincisi. Kendisine benzer pozisyona sahip diğer her şey gibi WoW da sırtında bir hedef tahtasıyla geziyor haliyle. Yıllardır piyasaya “WoW’u bitirecek, bu sefer kesin!” diye gırla MMO çıkıyor, her sene illa ki “Bakın WoW nasıl da öldü” diye haberler yapılıyor, abone rakamları üzerinden aritmatik çıkartılıyor.

wall2-1440x900

Yıllardır bu konuşmaları anlamsız buluyorum. Ya da, buluyordum desem daha iyi olur. Zira benim tezim WoW’un “çok düştü!” diye lanse edilen rakamlarının hâlâ inanılmaz yüksek olduğu ve içerik enjeksiyonlarıyla tekrar dirilebileceği yönündeydi. Bunlar hâlâ aşağı yukarı doğru konumundalar. Ama ortada bir yandan tartışmasız bir gerçek de var: World of Warcraft’ın oyuncu sayısı vanilla döneminden beri en düşük seviyesine indi.

Geçtiğimiz günlerde Activision’ın düzenlediği bir yatırımcı toplantısında aktarılan rakamlara göre World of Warcraft’ın aktif abone sayısı şu an itibariyle 5.6 milyon civarında. Bu düşüş gerçekten de dudak uçuklatıcı bır seviyede, özellikle geçtiğimiz sene sonunda çıkan Warlords of Draenor’un bu sayıyı 11 milyon civarına çektiğini hatırlarsak. Peki bunun sebebi ne? Pek çok kişi Warlords of Draenor endgame’inin yeterli olmayışını gösteriyor. Forumlarda yapılan yorumlar, raid guild’i olmayanların oyunu oynamak için bir sebebinin kalmadığı kanaatinde.

maxresdefault

Ama bana soracak olursanız, bu korkunç düşüşün arkasında yatan sebep Blizzard’ın Dreanor sonrası içerik akışını yüzüne gözüne bulaştırmış olması. Pandaria o konuda son yamasına kadar gayet iyiydi. Yamalar hızlı gelmiş ve oyuna tonla yapacak şey eklemişti; 5.1’de Krasarang questleri, 5.2’de Isle of Thunder, 5.3’de Barrens, 5.4’te The Timeless Isle…  Dreanor’a ise sadece iki yama geldi, ikisi de yukarıdaki şikayetlere merhem olacak çok fazla raid harici içerik eklemedi oyuna. Blizzard bir şeyi düzeltecekse, o ivedilikle bu olmalı. Şimdi yeni bir ek paket duyuracaklar Gamescom’da. Konsepti iyiyse, yine abone rakamlarında bir yükselişe sebep olur. Yalnız sadece bu yetmez. Oyunun aynı zamanda içerik akışını asla kesmemesi de gerekir…

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.