X-Men: Apocalypse hepimizin ağzında sevimsiz bir tat bıraktı, bu ortak noktada buluşabiliriz aşağı yukarı değil mi? Kimsenin beklediği, kimsenin istediği film değildi Apocalypse. First Class ve Days of Future Past ile biriken krediyi yekten yok etmedi, ama zaten süper kahraman filmlerine dair olan genel baygınlığın içerisinde kayboldu. Neredeyse varlığını bile unutmuştuk açıkçası biz bu taraflarda. Ta ki önümüze Dark Phoenix ile ilgili bilgi yağmuru düşene kadar.

Dark Phoenix, X-Men serisinin yeni ana filmi. Hakkında da yakın zamanda Deadline ve OmegaUnderground vesilesiyle öğrendiğimiz bir takım şeyler var. İsterseniz listeleyelim, yorumlara da madde madde geçelim.

 

1. Yeni Yönetmen Belli Oldu, İçeriden Biri!

Simon Kinberg

Days of Future Past ve Apocalypse‘in aksine, X-Men filmlerinin gediklisi Bryan Singer serinin bu mensubu için direksiyona geçmeyecek. Stüdyo onun yerine gelecek isim için ise belli ki dışarıya bakmamış. Dark Phoenix’in kaptanlığını Simon Kinberg üstleniyor. Kinberg, bilmeyenleriniz için The Last Stand’den beri tüm ana X-Men filmlerinde yazarlık yapan, aynı zamanda bir süredir de bütün X-Men işlerinde (Deadpool, Logan, Legion vb.) yapımcı görevi üstlenen bir adam. Evrenin içinden biri yani, evrenin akıl takımında uzun süredir.

Yalnız Kinberg’in daha önce hiç yönetmenlik deneyimi yok. Ve bunun epey ciddi bir handikap olmasına sebep olan bir şey var.

2. Filmin Az Vakti Var

X-Men Phoenix

Fox filmin çıkış tarihini açıkladı. 2 Kasım 2018. Bu tarih, filmin görece hızlı çekilmesini gerektiriyor. Mukayese olsun diye söyleyelim, Star Wars Episode 7 çekimlere Nisan 2014’te başlamış, Aralık 2015’te çıkmıştı. Justice League çekimlere Nisan 2016’da başladı, bu Kasım ayında çıkacak. İki film de aşağı yukarı 18-19 ay süren bir prodüksiyon/post süreci yaşadılar. Dark Phoenix’in çekimlerinin Haziran sonu / Temmuz başı gibi başlayacağı söyleniyor.

Şimdi burada kağıt üzerinde bir problem yok, ama bu örneklediğimiz iki film de büyük bütçeli set yönetmesini adı gibi bilen iki yönetmenin işleri. Kinberg’in deneyimsizliği, görece az süre ve görece çok baskıyla birleşince yönetmenin etki kaybetmesine sebep olabilir. Yönetmen etki kaybedince, stüdyo dümene yapışır. Stüdyonun sürdüğü gemi de hayırlı bir yere zincir atmaz.

Yalnız her şey iç karartıcı değil. Neyse ki…

 

3. Kadroyu Korumayı Başardılar

X-Men Apocalypse

Apocalypse’in bitimiyle beraber First Class neslinin kontratları da sona erdiğinden mütevellit, herkesin aklındaki birinci soru yeni filmde kimin olup kimin olmayacağıydı. Belli ki Fox ve Kinberg bu konuda hedefi “kadroyu komple koruyalım” olarak koymuş, bu konuda da başarılı olmuş. Hem Lawrence – Fassbender – McAvoy – Hoult dörtlüsü, hem de yeni Storm – Phoenix – Cyclops – Nightcrawler dörtlümüz kadroda bulunacaklar. Özellikle bütün Apocalypse röportajlarını suratında bayık bir ifadeyle veren Lawrence’ı ikna etmek için büyük bir mücadele verdiler muhtemelen.

Ha bu arada, son haberimiz de kadroyla ilgili:

 

4. Jessica Chastain!

celeber.ru

Daha önceden “Ya keşke bir süper kahraman filminde oynasam” deyişiyle kayıtlara geçen, ödüllü filmlerin gülü Jessica Chastain, Deadline’ın haberine göre Dark Phoenix için Fox’la görüşme hâlinde. Henüz net bir şey olmadığını belirtmek boynumuzun borcu, zira hangi rol olduğu için bile söylenmemiş. Fakat Chastain kalibresindeki oyuncular genelde süper kahraman işlerinde kötü karakterleri oynuyorlar, o yüzden bizim tahminimiz o yönde.

Siz ne diyorsunuz? Chastain, kadro, Kinberg, tarih… Güzel bilgiler var Dark Phoenix’le ilgili elimizde. Peki heyecan var mı?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.