Video oyun dünyasının en “ya seversin, ya sevmez” türü şüphesiz taktiksel oyunlar. Hangi türden bahsettiğimi biliyorsunuz. Her sene iki üç tane güzel örneği çıkan, iyi yapıldı mı gerçekten insana paha biçilemez oyun deneyimleri yaşatan; XCOM gibi, Fire Emblem gibi, Mario+Rabbids gibi, Massive Chalice gibi oyunlardan söz ediyorum. Bunların sizi komutan konumuna sokmaktan kaynaklanan çok özel tecrübeleri, yaşattıkları çok özel hisleri var. Her yeni mensubuyla tanışınca da memnuniyet duyuyoruz. Bu uğurda da buyurun, sizi Phoenix Point ile tanıştırmak bizim için bir şeref:

Türü yakinen takip edenlerdenseniz zaten muhtemelen Phoneix Point’i duydunuz. Zira arkasında janrın babalarından Jullian Gollop var. ZX Spectrum günlerinden beri sektörün içinde olan Gollop’u en çok 90’larda biraderiyle geliştirdiği taktiksel oyunlardan tanıyoruz; daha doğrusu, eski nesil o oyunlardan tanıyor. Yeni nesil daha ziyade Gollop’u “o aklımızı başımızdan alan Firaxis oyunu” XCOM’un orijinalini yapan olarak biliyor.

Phoenix Point Gollop’un ahde vefa serisinde çıkartacağı ikinci oyunu. Üstat Ubisoft Sofia‘yı terk ettikten sonra kendi şirketini kurmuş, bu şirketiyle de eski oyunlarını modern bir biçimde yeniden yapacağını duyurmuştu. XCOM’un zaten modern bir versiyonu olduğu için işe Chaos ile başlayıp, 2015’te Chaos Reborn‘u çıkarttı. Şimdi de Firaxis’in üç senedir bize XCOM vermemesinden feyz almış olacak ki piyasayı tekrar toplamaya geliyor.

Oyunun çıkış tarihi 2018 sonu olarak gözüküyor şu an, bünyesinde de enteresan fikirler barındırıyor. Bir kere oyunun her şeyi bildiğimiz XCOM. Görünüşü, kamera açısı, Overwatch’ı, sınıfları; her şeyi. Bunun üstüne küçük bir “uzuv hedefleme” sistemi eklenmiş ki çok tatlı. Ancak en önemli farklılık, uzaylıların mutasyonu konusunda olacak gibi gözüküyor. PCGamer’ın muhteşem oynanış videosundan anlaşılmıyor ama, oyunda düşmanlarınız sizinle kavga ettikçe doğal seleksiyon yaşayacak ve duruma ayak uydurmak üzere evrimleşecekler. Bu da dinamik bir oynanış yaratacak diye umut ediyoruz.

Siz ne alemdesiniz? Gaz mısınız, gazman mısınız? Taktiksel oyun severler, yazın aşağıya!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.