Spotify’ın muhteşem bir yazılım olduğu üzerine bir iddia atsak ortaya, sanıyorum çok da itiraz eden çıkmaz. Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda çıktığı günden beri fersahlarca mesafe kat eden Spotify’ın şarkı ve albüm arşivi de her gün genişlemeye devam ediyor. Ancak onu Apple Music ve Tidal gibi rakiplerinden ayıran en önemli avantajı muhteşem şarkı önerme algoritması ve bir içim su çalma listeleri. Bunlar sayesinde Spotify bugün pazar lideri olarak duruyor.

An itibariyle Spotify’ın dünya çapında yetmiş milyon kullanıcısı var. Bu şimdilik yeterli, ancak teknoloji dünyasında top oynuyorsanız ve alanınızdaki en büyük rakipleriniz Apple ve Jay-Z ise, her zaman bir adım ileride olmanız gerekiyor. Spotify da bir sonraki adımı tespit etmiş gibi gözüküyor şu an: Akıllı hoparlör. İskandinav firmayı buna mecbur eden ise her zamanki gibi yine Apple.

Spotify

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir HomePod çıkartan Apple, bu cihazın doğal yöntemlerle Spotify çalmasını engellemiş ve ürünün alıcılarını epey zorlayarak Apple Music’e yönlendirmişti. Başka bir Apple cihazdan AirPlay yöntemiyle Spotify çalmak mümkündü, ancak Android ve benzeri cihazlardan böyle bir şey yapamıyordunuz. Spotify bunu haklı olarak ileriye dönük bir tehlike işareti olarak almış ve çalışmalara başlamış.

An itibariyle projeye dair çok bir şey bilmiyoruz, fakat Spotify’ın ilk donanım projesi olduğundan dolayı yeni alımlar yapıyorlar. Bu alımlar için de iş ilanları, iş ilanları için de eser miktarda proje izahı gerekiyor. O izahta da bu cihazın “kategori belirleyici” olacağı söyleniyor. Herhalde bu, Spotify’ın kendi başına yeni bir asistan-yapay zeka geliştireceği anlamına gelmiyor olsa gerek. Alexa ve Google Assistant varken baştan kendi yazılımlarını geliştirmeleri büyük külfet. Hem şaşaya gerek de yok zaten. “Hey Spotify, bana şöyle  hüzünlü bir şeyler çalsana” dedikten sonra o tadından yenmez çalma listelerinden biri başlasa, biz o cihazı alır evimizin baş köşesine koyarız. Sizce de öyle değil mi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.