Bakın, size şu kadarını söyleyeyim, oldum olası şu “iki part şeklinde film çekme modası”nı anlayamadım. Harry Potter‘a uygulanan bu taktiğe iyi güzel dedik ama sonrasında neredeyse her gençlik serisinin bu yöntemle filmlerini devam ettireceğini tahmin edemedik. Hunger Games bunu yaptı, serinin son kitabı olup da diğerlerine oranla sönük kalmasından mı kaynaklanır bilinmez ama Mockingjay part 1 ve 2 olarak ilk iki filmler kadar sükse yaratamadı. E aynısını Harry Potter’dan etkilenip Twilight bile yaptı, zaten gömüyorduk iyice gömer olduk onu da. Sonra sıra Divergent serisine geldi, Lionsgate “Son kitabı ortadan ikiye böleceğim, iki partta film çekeceğim, yapacağım olacak ulen!” dedi ve part 1 ve 2 olmak üzere Allegiant kitabının iki kısıma bölünüp beyaz perdeye geleceğini duyurmuştu.

Fakat gel gelelim, serinin son kitabı olan Allegiant (Yandaş), iki filme bölünme fikrinden ne yazık ki o kadar da iyi etkilenemedi. Harry Potter’ın yarattığı etkiyi kimse beklemiyordu zaten ama en azından Hunger Games’in yapabildiğini yapıp sinemaya gelebilseydi keşke iki film de. Keşke diyoruz, çünkü Allegiant ve Ascendant olarak isimlendirilen iki partlık filmlerin ikincisine ne yazık ki kara toprağı atmak zorunda kaldık. Evet, Allegiant’ın ikinci kısmı sinemalara gelmeyecek. Bunun nedeni olarak da “Divergent çıktığında çok tutar dedik, güvendik ama Allegiant çıkınca kazancı gördük ve yıkıldık. Yok size ikinci part. Resmen Gods of Egypt’ten sonra en büyük hayal kırıklığımız be.” diyen Lionsgate, serinin hayranlarına tutunacak başka bir dal şansı tanımaktan da geri durmuyor neyse ki. Ascendant ismiyle ikinci part şeklinde beklediğimiz film sinemalara gelmeyecek, orası kesin, fakat şöyle bir müjde var ki; Ascendant karşımıza bir televizyon dizisi olarak çıkacak.

allegiant-2560x1600-divergent-series-tris-shailene-woodley-75

Peki bu habere ne kadar sevinmek gerek, vallahi bilemiyoruz. Twilight bile iki partlık filmini çıkarmayı başarabilmişken Divergent serisinin ikinci part filmine bütçe bulamaması ciddi anlamda üzücü bir durum. Televizyon dizisi belki birçok hayranı çok daha fazla sevindirecektir, en azından iki saat süreyle kısıtlanmayıp daha fazla süreye yayılarak izlenebilecek bir malzemeleri olacak ellerinde. Ama bizim bu yönde de bir korkumuz var: Mortal Instruments kitaplarına da önce film çekilip sonradan istenen etkiyi yaratamayınca dizisi çekilmişti ve kendi şahsi düşüncemiz olarak pek de aklı selim bir karar değildi kendisi diyebiliriz. Olur da Divergent da böyle bir şekilde ekranlarımıza gelirse, fiyasko olmasından korkuyoruz. Gerçi bu konuda birçok hayranın fikir ayrılığına düştüğünü söyleyebiliriz, Mortal Instruments dizisini, ekrana yapışarak izleyen de var, ilk bölümü görüp beşinci dakikasında bırakan da. Eh dileyelim de aynısı Ascendant dizisinin başına gelmesin.

Son olarak, aklınızda dolaşacak sorulardan birine şimdiden cevap verelim: Ascendant dizisi için filmdeki oyuncular mı kullanılacak henüz kesin bir haber yok. Dizinin iMDB sayfasında şimdilik filmdeki herkes var gözüküyor fakat bunun değişmemesi için hiçbir neden görülmüyor. Gelecek zamanlarda Lionsgate’in bu konuda bir açıklama yapacağına dair umudumuz tam olsa da, böyle bir dizinin yeni oyuncularla mı yoksa eski oyuncularla mı daha iyi çekileceği konusunda henüz bir fikrimiz yok. 9 Haziran 2017 tarihini dizinin çıkış tarihi olarak belirten iMDB sayfasını sık sık takip etmekte fayda var gibi gözüküyor. Eh, umalım da dizi projesi de çöpe gitmesin; yoksa bazı sıkı hayranlar bu habere de dayanamayabilir. Lionsgate, kalpten götürme insanları kuzum, gözünü seveyim.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.