Hayatta en önemli şeyin yapmak olduğuna, yapmaya başlamak için de birinin önden ödeme yapmasının gerekmediğine dair bir kanıt hikaye arıyorsanız; buyurun sizleri 17 yaşındaki Qimsar ile tanıştıralım. Qimsar’ın eli yazılım tutuyor, oyun geliştiricisi olmak istiyor. Kendisi aynı zamanda P.T.‘nin de büyük bir hayranı. P.T., bilmeyenleriniz için; usta yapımcı Hideo Kojima’nın Konami ile fırtınalı ayrılığının sonucunda ortada kalmış olan Silent Hills projesinin oynanabilir demosuydu. Kojima-Konami şiddetli bir geçimsizlikle boşandılar. P.T. hızlı bir biçimde piyasadan çekildi ve P.T.’yi vaktinde yüklemiş olan konsollar o kadar kıymete bindi ki; piyasada binlerce dolara satılmaya başlandılar.

Bu P.T.’nin akıbetiyle ilgili pek çok deneme yapılmıştı bugüne kadar amatör oyun yapımcıları arasında. Qimsar da böylesi nazik bir hevesle, demoyu PC’ye uyarlamak için çalışmaya başladı. En son Konami’den bir telefon aldığında ürettiği şeyin son hâli şu şekildeydi:

Qimsar sürümü 0.9’a almış, tam hâline yaklaşmıştı. Konami aradı. Qimsar’ın kendi beyanına göre “çok nazik” bir biçimde projeye devam etmesinin mümkün olmadığını söylediler amatör geliştiriciye. Yaptığı şeyden çok etkilenmişlerdi, ancak hukuki olarak P.T. ve uyarlamalarıyla ilgili aksi bir tasarrufta bulunmaları mümkün değildi. Qimsar anlayışla karşıladı, zaten telefon konuşması da bunun ardından çok kısa sürede “berbat bir konuşma” seviyesinden, “hayatımda aldığım en iyi çağrı” kıvamına yükseldi.

Çünkü Konami, kendi ifadesine göre; genç Qimsar’a staj teklif etti.

Varsayalım ki staj gerçekleşmedi, ya da belki teklif sadece laf olsun diye edildi, Konami biraz PR kasmak istedi, ya da Qimsar şişirdi kendisini… Qimsar kendi projesini yukarıda gördüğünüz hâline getirmek için toplamda yüz seksen saat harcamıştı. Bu yola çıktığında son hedefi kesinlikle Konami’den bir staj değildi herhalde, olamazdı değil mi?

Neden başladı yapmaya? Bu makalenin kıssası neyse, bunun içinde gizli işte. Bir insan neden yüz seksen saat boyunca muhtemelen karşılığında para, ya da şan, ya da şöhret kazanamayacağı bir projenin peşinden koşar? Neden koşuyorlar internetteki dalyan kızlar ve oğlanlar yıllardır en son riplerin, en son codeclerin, en son ücretsiz dağıtılan yazılımların, modların, telifsiz dağıtılan stok müziklerin, fotoğrafların peşinden?

Ya da sen niye koşmuyorsun; sorulması gereken bu belki de.

Her halükarda, Qimsar’a Konami stajı hayırlı olsun! Darısı nice Qimsar’ların başına!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.