Az sonra yeni Lion King filmi için seçilen iki çiçek aktörü konuşacağız, ama önce değinmemiz gerekiyor: Jon Favreau nereden nereye geldi be? Kariyerine el kamerasıyla çekilmiş indie filmler ile başlayan, uzunca bir süre boyunca birkaç komikli yan rol haricinde kimsenin tanıyamayacağı sinemacı; önce 2008’de Iron Man’le birlikte MCU’yu diriltti, The Avengers’ta yapımcıydı, sonra da The Jungle Book’u çekip sol kulvardan sürpriz bir milyar dolar gişe elde etti.

Şimdi de kendisine Lion King’i emanet ettiler. Bakın, bunun altını çizmek istiyorum. Ortada objektif bir gerçek var, Disney’nin tüm animasyon filmlerini üst üste dizsek, dünya üzerindeki herkese puanlamaları için sunsak, tartışmasız konsesus kararıyla ilk sırada çıkacak olan film Lion King. Pamuk Prenses bir mihenk, Altın Çağ dönemi animasyonları gönlümüzün şampiyonları, Rönesans döneminden Alaaddin ve Güzel ile Çirkin unutulmaz klasikler. Modern dönemden Zootopia ve Frozen’ı kimse tartışmıyor. Ama Lion King diğer hepsinden bir omuz üstte duruyor.

James Earl Joens

Ve bu yüzden de Disney’nin Favreau’ya anahtarları vermesi çok büyük güven işareti. Favreau da hemen ismine yaraşır bir sofra düzenlemeye girişmiş. Jungle Book’ta olduğu gibi, ünlü animasyon karakterleri CGI ile yapacak, arkalarına da efsanevi aktör sesleri döşeyecek. Ve bu uğurda, Mufasa ile Simba için tercihlerini yapmış. Daha doğrusu, Mufasa için çok bir tercih yapmamış aslında. Ormanların en şerefli kralını yirmi küsur yıl aradan sonra tekrar James Earl Jones seslendirecek. Oğlu Simba’yı seslendirme görevi ise Donald Glover’a ait.

Şu saatten sonra James Earl Jones’u yorumlamak abesle iştigal. Kendisi Rebels ve Rogue One’da Vader olunca biraz itiraz etmiştik, ama oradaki Vader görece dinç bir Vader’dı, Jones’un sıcak şarap kıvamına gelmiş sesi çok kurtarmıyordu. Burada Favreau’nun tuvali boş. İstediği yere yerleştirir Mufasa’nın yaşını.

Biz esas Donald Glover üzerine konuşmak istiyoruz. Glover tam bir Chris Pratt dönemi hazırladı kendisine. Sırasıyla Spider-Man, Star Wars ve Lion King filmlerinde oynayacak; üstelik hepsi ikonik karakterleri, üstelik bir yandan ödüllere boğulan dizisi devam ederken. Glover resmen patlamasını gerçekleştirdi ve mega starlık konusunda tamam-devam anlamı taşıyan bir iki üç seneye gidiyor. Alnının akıyla çıkarsa, üç seneye Communty tekrarlarını “Vay be, bu adam sitcom oyuncusuydu bir ara” diye izleriz, şimdi Parks & Rec’e dönüp Pratt’in oralarda oluşuna inanamadığımız gibi…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.