NBA Courtside 2: Featuring Kobe Bryant

05 NBA Courtside 2

NBA Courtside serisini çok, çok uzun zaman sonra alakasız bir yerde, alakasız bir Nintendo 64’te oynadığımda nasıl üzüldüğümü o kadar kesif bir şekilde hatırlıyorum ki, inanamazsınız. Koltukları paralayasım gelmişti resmen sinirden. Biz o sırada NBA Live dünyadaki tek basketbol oyunu sanıyorduk muhtemelen, ama öteki tarafta, bizim ülkemize hiç uğramayan bir konsola Nintendo tarafından özel olarak çıkartılan bu oyun vardı. İsterseniz ciddi, simülasyon gibi oynayabileceğiniz, isterseniz arcade’e sarabileceğiniz, detaylı, dikkatli, eğlenceli bir şey. Niye gelmedi bizim bu taraflara hiç be?

 

NBA Ballers

06 NBA Ballers

Arch RivalsNBA Jam ve NBA Hangtime‘dan hızınızı alamamış bir Midway’seniz ne yaparsınız? Elbette “bu sefer de hikayesi olan ilk lisanslı basketbol oyununu yapacağım” diye kasarsınız, ne olacak? NBA Ballers bu bakımdan çok özeldi, ve zamanında benim de gençlik hayallerimi süslemişti. Rags to Riches modu, basketbol üzerinden bir hikaye anlatıyordu. Elbette hikaye bir başyapıt değildi, düz bir “dipten geldim tepelere” öyküsüydü. Ama o zaman benim için dev olaydı. Düşünün, daha Be A Pro’lar, Become A Legend’lar yok yani!

 

NBA Live 2005

07 NBA Live 2005

Buraya gelirken, her seriden bir tane alalım diye düşündüm. O yüzden de kafamda çabucak bir şeyin muhakemesini yapmam gerekiyordu, “Hangi NBA Live?”. Serinin düşüşe geçtiği 2010’lu yılları zaten buraya almak ayıp olurdu. 99 öncesi de tam oturtamadığı arcade – simülasyon dengesinden yanıyordu biraz. Üzerine bir vakit fikir mesaisi harcayınca, cevap netleşti. All-Star Haftasonunu oyuna getiren, inanılmaz derecede rafineleştirilmiş NBA Live 2005’ti bu payeyi hak eden. O smaç şampiyonalarında az mı vakit harcadık?

 

NBA Street V3

08 NBA Street V3

NBA Street serisinin en iyi oyununun hangisi olduğu çok tartışılır. Ben genelde ortamlarda NBA Street V2’yi de onore eden çok kişi gördüm açıkçası. Ama dürüst olmak gerekirse, bana sonsuz stat ve oyuncu özelleştirmeleriyle, önceki oyunlara kıyasla koruyup, üzerine bir şeyler kattığı mekanikleriyle, unutulmaz müzikleriyle NBA Street V3 bir başka geliyor. Yemin ediyorum, şu yaşıma geldim, hâlâ saha sinematiklerindeki o buğulu anlatım benim tüylerimi diken diken ediyor, elime top alıp parkeye koşasımı getiriyor!

 

NBA 2K14

09 NBA 2K14

2K Sports’un NBA 2K serisini ne kadar övsek az. Her seriden bir tane diye sınırlamasaydık kendimizi, bu listenin adı “Yeni Başlayan NBA FİNALLERİNİN Havasına Girmek İçin Oynayabileceğiniz 19 Süper Basketbol Oyunu” olurdu, muhakkak. Ama ben, şimdilik 2K14’ü seçtim. Biraz 2K15’i yeterince oynamadığımdan, çokça da yeni nesilde baya ciddi kurgulanmış MyCareer hikayesi, Euroleague takımları eklentisi, muhteşem grafikleri ve gerçekten pürüzsüz oynanışı yüzünden. NBA 2K14, seni seviyorum ve saygıyla da kucaklıyorum dostum!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.