Ghostbusters fragmanı internet alemlerinde ortalama bir Orta Doğu barış antlaşmasından daha büyük tartışma yarattı, ama muhtemelen bu kavga dövüşün arasında aşağı yukarı ortak bir görüş vardıysa; o da fragmanda kullanılan şarkının baya iyi olmasıydı. Pek çok kişi fragmanda duyulduğu kadarını uzatıp, tam bir şarkıya çevirmeye çalıştı, ortaya çıkanlar dinlendi, coşuldu… Sony ise tam şarkıyı sürmedi piyasaya.

Bugün bu durum değişmiş değil. Ghostbusters’ın efsaneler efsanesi müziğinin güncellenmiş versiyonunu, en azından fragmanda duyduğumuz hâliyle doya doya dinleyemiyoruz. O No Strings On Me‘nin korkutucu versiyonu gibi, sadece fragman için yapılmış bir aranjman olabilir. Onun yerine, Sony bizlere şarkının resmi güncellenmiş versiyonunu fırlattı. Şarkının altında da iki ismin imzası var, Fall Out Boy ve yıllardır duymadığımız, tekrar karşılaşınca bir acayip mutlu olduğumuz Missy Elliott. Şarkıyı şöyle bırakalım, bir dinleyin.

Şarkının orijinaline kıyasla bazı çok önemli değişiklikleri var. Örneğin yeni aranjmanda “I ain’t afraid of no ghosts” cümlesi yerini “I’m not afraid“‘e bırakmış. Onun dışında, orijinal şarkıdan çok daha rock etkili bir şarkı olmuş. Genel olarak Fall Out Boy’un tarzından da farklı olmuş bu arada. Kendilerinin seçilmesi bu yüzden ilginç bir karar, ancak son albümleriyle yakaladıkları çıkışı düşünürsek, neden böyle bir karar verildiğini anlamak da güç değil. Biraz da elektronikten uzak tutmak istemişler belli ki şarkıyı modernize ederken.

Açıkçası şarkı fena değil. Dürüst olmak gerekirse ilk şarkıdan iyi değil; ancak ilk şarkıdan iyi olmak o kadar zor bir şey ki, sadece bakıp hemen “Lanet gelsin, hepiniz terk edin bu dünyayı” dedirtmektense “fena değil” dedirttirmiş olması bile büyük bir başarı şarkının altından kalkması gereken çıta düşünülürse. Herkesin yüzde yüz seveceği bir şarkı olmaz; ama en azından ilk fragman kadar abesle iştigal kavgalara sebebiyet de vermez diye düşünüyorum. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.