Gençlik yıllarını Star Wars genişletilmiş evrenini takip ederek Wookieepedia başında ve üzerinde Star Wars etiketi olmasa en iyi ihtimalle süpermarketlerin “5 TL’ye 5 kitap” sepetinde satılabilecek  kötü kitapların arasında geçirmenin şöyle bir dezavantajı oldu: Her evrenden benzer bir yan hikaye genişliği beklemeye başladım. Benim kafamda bir ana hikaye varsa, bir de bunun yanında o dünyanın farklı köşelerini inceleyen, farklı öykülerini anlatan bir yan dünya da olmalıydı.

Campus

E serde Potterhead’lik de olunca, yıllardır aynısını Harry Potter için neden yapmadıklarını merak eder dururdum. Yani tamam, bazı evrenlerin buna müsait olmadığının farkındayım. Ama Harry Potter’ın iskeletinde işli bir tuval var zaten, doldurmamak neden? J.K. Rowling’in kendisi defalarca büyücülük tarihinden, farklı ülkelerdeki büyücülük kültürlerinden söz edip duruyor. Arada bir noktada Türkiye Milli Quidditch Takımı olduğunu bile öğrenmiştik yani, düşünün, o kadar ihtimaller sonsuz!

En sonunda, gelecek sene Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar çıkınca bu arzum gerçek olacak gibi duruyor. Zaten kendi başına bunun timsaliydi bu. Düşünün, Hogwarts’ta yazdıkları ders olarak okutulan magizoolojist Newt Scamander’in 1920’lerde New York’ta yaşadığı maceralar bunlar. Baştan heyecanlandırıyor insanı, baştan olasılıkları sonsuza çekiyor. Bir kere hiç Amerikalı büyücü görmemiştik yedi kitap boyunca, düşünsenize, oradan gireceğiz işe yani!

Wizards_Campsite_for_the_1994_Quidditch_World_Cup

İşte J.K. Rowling’in bu açıklamaları da, bunların üzerine tuz biber, bunların üstüne gaz. İngiliz yazarın açıklamalarına göre Scamander Amerika’da, oranın büyücülük okulundan mezun olmuş kişilerle tanışacak. Okul New York’ta değil, bu yüzden kendisini bizzat görmeyeceğiz. Henüz Rowling adını da açıklamıyor üstelik, tek bildiğimiz, isminin “göçmen kökenli” olduğu. Ama Kızılderililerin sihir geçmişinin okulla göbekten bağlı olduğunu söylüyor. Hangi kabile olduğunu söylerse, yerini tahmin edebilirmişiz.

Sizi bilmiyorum, ama bu küçük bilgiler dahi beni deli etmeye yetiyor. David Yates’in yönettiği, Rowling’in bizzat yazdığı Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar, 18 Kasım 2016’da vizyona girecek. Nedir durum, heyecan yaratıyor mu bu açıklamalar?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

  1. Atakan Uçar Reply

    Ateş Kadehi’nde Quidditch Dünya kupası alanındaki kalabalıkta Salem Cadılık ve Büyücülük okulu flamalarını okumuştuk kitapta, ya bunu unuttu ya da başka bir okul daha yarattı. Yine de Salem hoş göndermelerle gayet iyi olabilirdi, Salem cadılık duruşmalarının tarihteki yeri sebebiyle.

    • Rowling, Salem Cadılık Okulu’nun (The Salem Witches’ Institute) okul değil, İngiltere’deki Women’s Institute’a bir gönderme olduğunu Twitter’da açıkladı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.