Oyun dünyası geçtiğimiz yılın son demlerinde yeni nesil konsollarla tanıştı. Haliyle yeni nesil konsolların ve gelişen teknolojinin etkisiyle, oyunlarda da bir yeni nesil rüzgarı başladı. Tabii bizim bu yeni nesilden ne kadar nasipleneceğimiz, kaç kişinin o yeni nesil konsollarda yeni nesil oyunları oynayabileceği şüpheli ama ne yapalım? İnsanın yenilikleri takip edesi geliyor, “acaba nasıl olacak?” diye merak ediyor doğrusu. İşte yeni neslin ilk ışıklarının yakıldığı 2021 yılında da bizleri epey oyun bekliyor. Gelin bakalım, yeni neslin etkisinde bu yıl nasıl oyunlar göreceğiz bir konuşalım.

Horizon Forbidden West

Bu yılın en çok beklediğim oyunlarından biri kuşkusuz Horizon Forbidden West. İlk oyunu büyük bir zevkle iki kez oynayıp bitirdiğim için yenisinden de ümitliyim. Umuyorum Guerilla Games karşımıza ilk oyundan daha güzel, daha keyifli bir oyun çıkarır ve Aloy ile maceraya kaldığımız yerden devam ederiz. Fragmanını ilk izlediğimde zaten büyük bir heyecan kaplamıştı içimi. Bakalım nasıl bir oyun göreceğiz? Horizon Forbidden West, bu yılın ikinci yarısında PS5 özel olarak çıkış yapacak.

Vampire: The Masquerade Bloodlines 2

Vampire Bloodlines, belki de oyun tarihinin en ilginç yapımlarından biri olabilir. İlk oyunun hem geliştirilme hem de çıkış süreci oldukça talihsizdi ve kısa zamanda da unutuldu gitti. Yine de oyunun kendine has yapısı ve RPG ögeleriyle pek çok oyuncunun ilgini çekmeyi başarmış, kendine özel bir kitle yaratabilmişti. İkinci oyun ise geçen yıl çıkacakken geliştirilme sürecinden kaynaklı sebeplerden 2021 yılına ertelenmişti. Bakalım gerçekten beklediğimize değecek mi? Bloodlines 2, PC ve mevcut nesildeki konsollar, yeni nesil konsollar dahil tüm platformlar için çıkış yapacak.

The Medium

Korku oyunlarıyla aram iyi değildir çünkü ayıptır söylemesi çok iyi korkarım. Ancak The Medium, iki yönlü oynanışı ve genel teması itibariyle epey ilgimi çekmiş bir oyun. Tabii ki yine korkunç görünüyor, yine bakınca ürperiyorum ama oynanışını merak etmeden de duramıyorum. Çıkışına çok da kalmadı, 28 Ocak gibi oldukça yakın bir tarihte oyuncuların karşısına çıkacak. The Medium, yalnızca yeni nesil Xbox konsollar ve PC için çıkış yapacak.

Deathloop

Oyun dünyasının en sevdiğim geliştirici ekiplerinden Arkane Studios’un yeni oyunu Deathloop, ne yalan söyleyeyim bir Dishonored etkisi yaratmadı bende. Dishonored için heyecanlandığım dönemi hatırlayınca, Deathloop için sadece çıkmasını bekliyorum diyebilirim. Yine de ilginç ve Arkane Studios kalitesinde bir oyun geleceğinden şüphem yok. Özellikle oynanışı itibariyle oldukça eğlenceli duruyor. Deathloop, 21 Mayıs tarihinde PC ve PS5 için özel olarak çıkışını gerçekleştirecek.

Hogwarts Legacy

Siz de benim gibi “Sonunda bir Harry Potter oyunu göreceğiz!” dediniz mi? Evet biliyorum, film oyunları var ve birkaçını da gerçekten severek oynamıştım ama onu kastetmiyorum. Sadece oyuna özel olarak inşa edilmiş bir evrene, oyuna özel yazılmış bir hikayeye sahip Harry Potter yapımlarından bahsediyorum. Hogwarts Legacy bu yapıda çıkacak ilk oyun olacak ve bu yüzden de nasıl bir iş çıkacağını çok merak ediyorum. Net bir tarih olmamakla birlikte, bu yıl içinde PC, eski ve yeni nesil konsollar dahil olmak üzere tüm platformlarda çıkış yapacak.

Gotham Knights

Daha önce şu yazıda kendisinden bahsetmiştim. Yeni nesilde göreceğimiz bir Batman oyunu ve evet siz söylemeden ben söyleyeyim: Batman’i oynamadığımız bir Batman oyunu. Sonuçta Batman evreninde geçiyor ve hikayesi itibariyle de bir Batman oyunu diyebiliriz. Gotham Knights’a karşı çok büyük bir ümit beslemesem de merak ediyorum doğrusu. Her bir karakteri oynamak ne denli keyif verecek, hikayesine ne kadar özen gösterilmiş olacak bunları oyun çıkınca göreceğiz. Tarihler tam olarak belli olmasa da bu yıl içinde PC, PlayStation ve Xbox dahil eski ve yeni nesil konsollar için de çıkış yapacak.

The Lord of the Rings: Gollum

Yüzüklerin Efendisi oyunları denince, herkesin aklına ya Battle for Middle-Earth ya da Shadow of Mordor ve Shadow of War geliyor. Akıllara bu oyunların gelmesi çok normal, çünkü çıkışıyla ses getiren oyunlar da hemen hemen bu kadar. Yani demem o ki Yüzüklerin Efendisi evreni; kaliteli oyunlarına aç olduğumuz bir evren. Peki yeni oyunumuz Gollum bu açlığı giderebilecek mi? Pek sanmıyorum ama geliştirici Daedelic Entertainment olunca güvenesim de geliyor. Gollum’umuz bu yıl içinde PC, Nintendo Switch, PlayStation ve Xbox dahil eski ve yeni nesil konsollar için çıkışını yapacak.

Returnal

Biraz fazla Destiny ve Anthem koksa da, Returnal bu yıl çıkacak oyunlar arasında merakımı cezbeden yapımlardan biri. Roguelike yapısı ve keyifli shooter mekaniklerinin yanında, oyunun içinde yaratılan bilim-kurgu dünyayı da fazlasıyla merak ediyorum. Çünkü gösterildiği kadarıyla bizi oldukça çeşitli bir atmosfer ve zorlayıcı düşmanlar bekliyor. 19 Mart gibi oldukça yakın bir tarihte göreceğimiz Returnal, yalnızca PS5’e özel olarak piyasaya çıkacak.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Yeni neslin belki de teknik anlamda başarısını gözler önüne serecek yegane oyunlardan biri bu olsa gerek. Fragmanını ve oynanış videolarını izlediğim anda teknolojisine dibim düştü desem yeridir. Boyutlar arasındaki hızlı geçiş, grafikler, yansımaların ve genel olarak ışıklandırmanın kalitesi gerçekten muazzam görünüyor. Üstelik görünüşe bakılırsa bu boyutlar arasında geçiş yapmak yalnızca bir teknoloji tanıtımı değil, oyunun da temelini oluşturan unsurlardan biri gibi. Bu yılın en çok beklediğim oyunlarından biri olan Ratchet & Clank: Rift Apart, henüz net bir tarih olmasa da bu yıl içinde PS5’e özel olarak çıkacak.

Kena: Bridge of Spirits

Bu oyun size fazla cicili bicili geliyor belki de ama ben çıkışını sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü Horizon Zero Dawn ve Ori oyunlarının eğlenceli bir karışımı gibi duruyor. Açık dünyası, rengarenk atmosferi ve bence zevkli görünen oynanışı ile ilginç bir şekilde dört gözle beklediğim oyunlardan biri. Kena Bridge of Spirits, bu yılın Mart ayında PS4, PS5 ve PC platformları için çıkış yapacak.

S.T.A.L.K.E.R. 2

S.T.A.L.K.E.R. benim çok sevdiğim oyun serilerinden biri ve yıllar sonra yeni bir oyun gelecek olması da beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Bizi nasıl bir oyunun beklediğine dair fazla fikir sahibi olmasak da, önceki oyunların verdiği keyfi daha modern bir oynanış ve yapıyla sunsalar bile yeterli geliyor bana. S.T.A.L.K.E.R. 2, bu yıl içinde henüz netleşmeyen bir tarihte yeni nesil Xbox konsollar ve PC için görücüye çıkacak.

God of War Ragnarok

Açıkçası yeni God of War’un bu yıl çıkacağından tam olarak emin değilim. Çünkü bu yıl çıkacak bir oyuna göre elimizde neredeyse hiçbir şey yok. Son God of War’u oynadıktan sonra yenisinin gelecek olması beni fazlasıyla heyecanlandırsa da, şimdiye kadar gösterilen tek şey kısacık bir teaser. Onda da oyunun adı -belki de sadece kod adı- ve logosu gösterildi. Çıkış tarihi, oynanış videosu veya sinematik bir fragman dahi yok elimizde. Bana ertelenme ihtimali çok yüksek gibi geliyor ama haydi hayırlısı.

Listede kendilerini anmamış olsam da Far Cry, Hitman ve Resident Evil serilerinin de yeni oyunları bu yıl çıkacak. Sizin bu yıl çıkışını beklediğiniz oyunlar hangileri?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

2 Comments

  1. Stalker 2, Dying Light 2 ve Deathloop heyecan verici projeler gibi dursa da Vampire: TMB2’nin hayalimizdeki gibi çıkması o kadar düşük ihtimal gibi duruyor ki. 😐

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.