Şimdi, aşağıdaki haberin inceliklerine geçmeden önce; Amerika’nın TV sistemine biraz değinmemiz gerekiyor. Amerika’da şu an itibariyle dört tip mecradan izliyoruz dizilerimizi. Bunlardan bir tanesi, karasal yayın kanalları. The Blacklist, The Big Bang Theory, Supergirl gibi sezonu 23-24 bölüm süren diziler bunlar. Ortak katların en küçüğüne hitap etmekle yükümlüler, bu yüzden de istisnalar haricinde genelde buharda pilav kıvamında oluyorlar.

İkincisi; Netflix, Hulu, Amazon gibi dijital yayın yapan mecralar. Transparent, Mozart in the Jungle, Daredevil gibi tamamen serbest form olan, tüm bölümleri birden yayınlanan diziler bunlar. Üçüncü olarak premium kablo TV var elimizde. Game of Thrones, Penny Dreadful, The Walking Dead gibi, sezonu 10-12 bölüm süren ve tamamen abone olunarak izlendiği için kanı, şiddeti, sertliği yüksek olan, yetişkinlere yönelik işler bu kümeden çıkıyorlar.

Bizi ilgilendiren ise dördüncü kategori, Amerikalıların temel kablo TV dedikleri nane. Bu, bizdeki kablolu TV mantığıyla çalışıyor. Ek bir üyelik veya dekoder almak gerekmiyor, ayda cüzi bir ücret verdiğiniz kablo TV üyeliğiyle açabiliyorsunuz. Ek üyelik olmaması, aynı zamanda aşağı yukarı genel bir kitleye hitap ediyor olmanız anlamına geliyor. Fakat ağ genişliği daha yüksek olduğundan, firmalar kablo TV’de bir çıt daha özelleştirilmiş kanallar açabiliyorlar.

Cloak and Dagger 2

Disney’nin de böyle bir kanalı var. Adı da Freeform. Eskiden ABC Family’ydi, sonradan kitlesini değiştirip, 14-34 yaş arası, “Becomers” diye damgaladıkları genç yetişkinleri hedef alıyorlar. Mevcut durumda en popüler dizileri Pretty Little Liars ve Shadowhunters. Peki niye bunu bu kadar uzun uzun anlatıyoruz? Zira Marvel rafa yeni bir dizi koyuyor ve o dizi, Freeform’da yayınlanacak. Dizi, Marvel’ın orta şeker meşhur ikilisi Cloak and Dagger’ı konu alacak. Ve ben altını çize çize size bu kanalın var oluş sebebini anlattım ki, bu dizinin nasıl bir şey olmaya çalıştığını anlayın. Eğer anlamadıysanız da, bırakayım, Variety’nin yaptığı tanım anlatsın.

“Bu canlı, ırklararası romantik hikaye çok farklı geçmişlere sahip iki gencin yeni elde edilmiş süpergüçlerinin altında ezilirken, bir yandan da aşık olmalarını anlatıyor. Tandy ışıktan hançerler fırlatıyorken, Tyrone da diğerlerini karanlığa boğabiliyor. Çabucak birlikte olmanın daha iyi olduğunu öğreniyorlar, ama birbirlerine olan hisleri halihazırda yeterince karmaşık olan dünyayı daha da zorlu kılıyor.”

Buna benim verebileceğim tek bir ünlem var, o da “Pffft”. Ama pfft yani hakikaten. Bu baya Marvel’da birilerinin oturup, “Abi Arrow ve Flash ergen pembe dizi pazarından çok ekmek yedi, biz de nemalanalım” demesiyle çıkmış bir şey yani. Bir de Cloak ve Dagger’ı koymuşlar işin içine. Bu arada bunun MCU’ya dahil olup olmayacağı da kesin belli değil; hoş, olmaması için hiçbir sebep yok. Ama olsa dahi, ben şimdiden söylüyorum; MCU benim için pek çok diziyi takip etme sebebi olabilir. SHIELD’a öyle başladık, Netflix dizilerine ilk şansı öyle verdik. Onların yüzü suyu hürmetine Most Wanted ve Damage Control’e de göz atacağız. Ama Pretty Little Liars’ın kanalında, paçalarından CW akan bir dizi? Yok. Sınırım budur yani.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.