YouTube uzun bir süredir kendisini yeniden konumlandıracak bir nokta arıyor bildiğiniz gibi. Daha doğrusu, pek çok farklı şeyi aynı anda yapıyorlar ya şu an? En az bir tanesini damıtıp, üzerinden para kazanabilecekleri bir iş modeline dönüştürmek istiyorlar. YouTube Music Awards girişimleri bu yüzdendi, YouTube Gaming’i bu yüzden açtılar. Ve bu yüzden de YouTube Red diye bir şey oluşturdular.

Neydi bu Red? Özetle, ayda 10 dolar ödeyerek üyesi olabileceğiniz bir bir dijital streaming içerik platformu. “YouTube’un paralısı” mı? Değil. YouTube Red, daha ziyade Netflix’e rakip olmaya çalışan bir platform. Orijinal içeriğe yoğunlaşacak. Filmler, diziler, programlar, yarışmalar… Netflix gibi sadece dizi ve film olmayacak yani. İçi biraz daha YouTube olacak.

İşte bu girişimin ilk orijinal eserlerinden fragmanlar geldi şimdi. Ve bizce, fikrin esas patladığı yer burası. YouTube, “biz yine Tuber’larla çalışalım” demiş ve orijinal içeriklerini tamamen Tuber’lara kurgulatmış. Lilly Singh’in turne belgeseli, AwesomenessTV’den Dance Camp diye bir şey ve PewDiePie’ın bir reality show serisi. Biz temsil olsun diye PewDiePie’ınkini koyduk, zira bizceproblemi çok sarih ve güzel bir şekilde özetlemey ibaşarıyor.

Bakın, sıkıntının ne olduğunun çok açık olması lazım. Bu içeriğin sattığı şey, PewDiePie’ın şekilden şekile girmesi değil mi? Oyunlarda reakisyon verdiği şeylerle gerçek hayatta karşılaşması? E peki bu ayda on dolarlık bir sıçrayış mı? Değil. Halihazırda ücretsiz olan bir şeyin varyasyonu. Netflix niye bir marka hâline geldi? Çünkü kendi orijnal içeriği başka hiçbir yerde yok. Dünyada Narcos gibi,  Daredevil gibi, House of Cards gibi diziler yok. Yani tutup da adamlar, Arrow’un haklarını alıp, “Dark Arrow” diye bir versiyonunu koymadılar sitelerine. Bence YouTube’un da bu noktada Tuber’ları  sitede bırakıp, başka bir tip yaratıcı ekiple çalışması gerekiyordu. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.