Burada farklı bir durum var. Önce standart geek şapkalarınızı bırakın, sonra gelin haberi istişare etmeye başlayalım.

Şöyle. Zack Snyder, geçtiğimiz gün Warner Bros. ofisinde yaptığı bir toplantıda Justice League filminin yönetmenliğinden ayrıldığını açıkladı. Filmin ana çekimleri tamamlanmış, erken bir kurgusu hazırlanmıştı; ancak ilk versiyon stüdyo içerisinde gösterime girdikten sonra ek çekimler gerektiği kanaatine varılmıştı. İşte o ek çekimleri ve o ek çekimlerin kurguya yedirilmesini Zack Snyder yönetmeyecek. Warner Bros, bu görev için onun yerine Joss Whedon ile anlaştığını duyurdu.

Normalde bunu ağzımızdan salya saça saça, espri yapa yapa, laf çevirerek anlatırdık ancak burada farklı bir durum var. Snyder, Mart ayında kızını kaybetti. Amerikalı yönetmenin ilk evliliğinden olan kızı 20 yaşındaydı, ölüm sebebi de intihar olarak açıklandı. Bilen biliyor, Snyder için DCEU bir aile işi gibi, zira hanımı Deborah Snyder da filmlerin yapımcılığını üstleniyor. O yüzden ikisi de ilk etapta filme dönüp, acılarını, yaslarını iş yaparak tutmak ve atlatmak istemişler.

Ancak hayatınızın bir noktasında evlat kaybetmiş birilerinin yanında bulunduysanız, böyle bir şeyin mümkün olmadığını bilirsiniz. Evlat kaybı ismi bile olmayan, tutulamayan, atlatılamayan ve bir ömür boyunca da yarası kapanmayan bir yastır. Snyder çifti de bunu fark etmişler. Durumu Warner Bros’a açmışlar, Warner çok doğal olarak anlayışla karşılamış. İlk başta filmi ertelemeyi önermişler, ancak Zack Snyder bunu kabul etmemiş. Bir müddet süre istemiş. Warner da onun yerine, filmi bitirmesi için Joss Whedon‘a teklif götürmüş.

Şöyle diyor Snyder:

Aslında bunların hiçbirini kamuyla paylaşmayacaktım. Ancak ayrılışım hakkında hikayeler uydurulacağını biliyordum. İşin doğrusu, bunları umursama eşiğini çoktan geçtim. Hayranlar film hakkında endişe duyacaklar, biliyorum ama benim endişe etmem gereken yedi çocuğum var. Bu bir film. Harika bir film, ama sadece bir film. Diğer her şeyin yanında, bu çok sönük kalıyor artık.”

Autumn Snyder, üniversitede okuyordu. Yazar olmak istiyordu. Topluma ayak uyduramayan bir karakteri konu ettiği ilk bilim kurgu romanının kabataslağını cici annesi Deborah’ya teslim etmişti. Snyder çifti, o kitabı hazırlayıp, yayınlatmak; gelirlerini de yardım derneklerine bağışlamak istiyor. Çünkü Zack Snyder’ın da basın toplantısında söylediği gibi, bu Autumn’un “yazdığı her şeye sokuşturduğu” Chuck Palahniuk deyişine hürmeten bunun yapılması gerekiyor.

Hepimiz öleceğiz. Amaç sonsuza kadar yaşamak değil. Sonsuza kadar yaşayacak bir şey yaratmak.”

Böyle bir durumda tüm beklentileri, bireysel dertleri, parayı pulu, şanı şöhreti elinin tersiyle itip, sana gerçekten ihtiyacı olan ailenin yanında durmak dirayetli bir karardır. Gözüktüğünden zor bir karardır. Omurga ister. Doğru olandır. Umarım acılarına rağmen nefes alabilecek alanı bulabilirler bir aile olarak. En kısa zamanda da, o acılı nefesleri sanatlarıyla hafifletebilirler.

Snyder çiftinin başı sağ olsun.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.