Dijital çağda hepimizin rızamızla, “Kabul Ediyorum ve Onaylıyorum” diyerek isteyen herkese teslim ettiğimiz mahremiyetimizin kaybından ya da bu kaybın yol açtığı iç içe geçmiş yeni internet toplumumuzun hâl ve vaziyetinden kesinlikle sorumlu tutulamayacak olmasına rağmen vicdanen rahatlamak adına şu sıralar didişiyor gibi yaptığımız Mark Zuckerberg, bir yatırımcı toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Facebook’un CEO’suna yapay zekanın nefret söylemlerini belirleyip, önünü kesme konusunda ne derece ileride olduğunu sordular. Zuckerberg hiç gevelemeden yeterli olmadığını belirtti, ancak terörist içerikleri durdurabildiklerini ekledi. Sonra da şunu söyledi:

Meme uçlarını belirleyecek bir yapay zeka sistemi tasarlamak, nefret söylemi yakalayacak bir yapay zeka sistemi tasarlamaktan daha kolay.”

Hmm.

Indian Prime Minister Narendra Modi Meets With Facebook Inc. Chief Executive Officer Mark Zuckerberg

Bugün Facebook, meme ucu gördüğü fotoğrafları silmeye programlanmış bir robot istihdam ediyor bildiğiniz gibi. Yalnız her meme ucunu değil. Kadın meme uçlarını. Yalnız her durumda değil. Fotoğraflar ikonikse ya da süt verme işlemini resmediyorsa müsaade ediliyor. Erkek meme uçları her durumda okey kabul ediliyor. Facebook buna gerçekten ciddi bir meblağ harcıyor. Tutarını bilmemiz mümkün değil, ancak aynı akıl, vakit ve nakti parlak bir gencin eğitim harcına yatırabileceklerinden emin olmak için de Facebook’un muhasebe departmanından geçmiş olmak gerekmiyor.

Öte yandan, nefret söylemi tespit etme ve yasaklama konusunda da bir üzgünlük var. Yakalayamadığı için, durduramadığı için. Yakalayamaz ve durduramaz ki? Nefret söylemi dediğini daha biz insanlık olarak kendi aramızda tanımlayamadık ki robota anlatalım da durdursun? Ayrıca farz edelim ki insaniyet kendi arasında anlaştı ve nefret söylemini kalın çizgilerle tanımladı. Sonra devlet liderleri çıkıp nefret söylemi yaparlarsa ne olacak, Facebook ban mı atacak? Ayrıca niye söylemleri ayırıp sansür uygulama konusunda bu kadar rahat ve laçka konuşuyoruz, bunun şerifi Mark Zuckerberg niye olsun?

Neyse arkadaşlar. Çare Reddit.

Orada nefret söylemi de serbest, meme uçları da.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.