Futbol takip edenler için, 2016’da pek mola süresi olmayacak gibi gözüküyor gerçekten de. Ligler yeni yeni bitti, bitiyor. Pek çoğunda şampiyonlar belli oldu. Çok da garip şeyler oldu pek çok yerde bu arada, Leicester City tüm ihtimalleri deldi; Hollanda’da PSV resmen iman gücüyle aldı, İspanya’da kışın bitti denilen iş, bahara kaldı, bizde malum; 7 senelik hasretler dindi… Şimdi Avrupa futbolunun beklediği üç şey var. Birincisi bu akşam Basel’de oynanacak Liverpool – Sevilla finali. İkincisi Atletico – Real Şampiyonlar Ligi finali. Üçüncüsü de, Euro 2016.

Sıkışık takvimler nedeniyle inanması zor, ama Atletico – Real finaliyle kulüp futboluna elveda dedikten sadece iki hafta sonra başlayacak Euro 2016. Hatta oyuncu kadroları aşağı yukarı belli oldu, bu yüzden ligler saçma sapan sıkıştırıldı, hazırlık takvimleri seçildi… Bir de formalar belli oldu. Biz formalara baya bir göz gezdirdik, bu sene ilginç işler çıktığı kanaatindeyiz. Bu sebeple de, vesile olmuşken, EURO turnuvaları tarihinin efsane formalarını da analım dedik. Hazırsak, başlayalım, buyurun!

10. İsviçre – Euro 2016

01 İsviçre 2016

Listeye baya yeni bir formayla başlıyoruz. İsviçre’nin bu yaz Fransa‘da giyeceği forma, bizce çikolata ve çakının memleketi için yapılmış gelmiş geçmiş en iyi forma tasarımı. Gerçekten; yıllardır düz kırmızı ve beyaz formalarla gariban gibi gezen İsviçre’nin formasında eşit uçlu haçın çok daha evvelden kullanılması gerekiyordu. Pırlanta gibi olmuş.

 

9. Sovyetler Birliği – Euro 1960

02 Sovyetler 1960

Sovyetler Birliği’nin bu formasını koymamızın iki sebebi var. İlki elbette, SSCB’nin bu formayla ilk Avrupa şampiyonu olmuş olması. Ama tek seçme sebebimiz iade-i itibar değil. Bu formadaki garip sadeliğe de inceden vurgunuz. Formanın bordo-kestane arası tonu zaten çok şık. Bir de bunun üzerine, niyeyse, görgüsüzce koskocaman CCCP yazılmış olması fena çekici geliyor gözümüze.

 

8. Danimarka – Euro 1984

03 Danimarka 1984

Danimarka’yı Euro 1984’te yarı finale çıkartan forma, eminim yaşı tutanların Danimarka deyince aklına ilk gelen forma tasarımıdır. Beyaz üzerine kırmızı omuz ve kol kısımları, kırmızı da şorttan oluşan forma tasarımında, sadeliğin kenarlardaki lastik izleriyle kesiliyor olması bizce müthiş bir hareket. O lastik izleri de zaten herhalde “Danimarka forması” için mühürdür bir kısım insanın zihninde.

 

7. Macaristan – Euro 1964

04 Macaristan 1964

Tamam, Sovyetler Birliğini 1960’da şampiyon yapan firmayı biraz hürmeten almış olabiliriz. Ama samimiyetle Macaristan’ın Euro 1964’te üçüncülük yolunda sırtında taşıdığı formayı buraya alırken öyle bir düşüncemiz olmadı. Forma hakikaten güzel. Bugün yapılsa kimse giyer mi bilmiyorum, ama yakasıyla, ortasındaki şov logosuyla, bayrağını direkt göğsüne yaymış olmasıyla sahip olduğu retro hava bence felaket başarılı.

6. Türkiye – Euro 2008

VIENNA, AUSTRIA - JUNE 20:  Turkey players celebrate after winning penalty shoot out during the UEFA EURO 2008 Quarter Final match between Croatia and Turkey at Ernst Happel Stadion on June 20, 2008 in Vienna, Austria.  (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Euro 2008 çok garip bir turnuvaydı ve Türkiye A Milli futbol takımı, tek başına bu garipliğin sebebiydi. Üst üste çok garip şeyler oldu Türkiye maçlarında. Yağmur ve çamurda İsviçre evinde yenildi. Çek Cumhuriyeti’yle “berabere kalınırsa, uzatmasız penaltılara geçilir” gibi bir durumda son beş dakika kalecisiz, 3-2’lik skorla oynandı. Hırvatistan maçı zaten ayrı… Bu formayı seçmemizde biraz da bu anların etkisi vardır. Ama onlar olmasaydı da, koyardık. Çünkü gerçekten, bizce göğüs şeridi, Türkiye’nin asla vazgeçmemesi gereken bir forma tasarımı.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.