Müzik söz konusu oldu mu farklı şeylere ilgi duyar insanlar. Kimisini güfte tavlar mesela; söz oyunlarına vurulur, anlatılan hikayeleri dinler, kalem tutanla bir tutar kendisini ve onun dizelerini yaşar. Kimisi işin daha beste tarafına vurulur. Melodiler birbirine harman olunca, arkada enstrümanlar kendinden geçince bir başka olur. Kimisi için gitardır olay, kimisi davulu dinler. Kimisi de vokalde başlayıp, vokalde biter.

Kimisi için ise başka bir X faktörü vardır aranan. Aslında kimisi diyorum ama, hemen hemen hepimizde olan bir şey bu. Hemen hemen hepimizin aradığı şey bu. Bir müziğin bize dokunup dokunmadığını neredeyse tamamen bununla belirliyoruz; bununla belirlediğimizi zihnimizin yukarı bir yerlerinde fark etmemiş olsak da. Bizim bir müziğe, bir şarkıya, bir melodiye gönlümüzü kaptırmamızın sebebi o anlaşılamayan, anlatılamayan ve dinleyici ile müzisyen arasına döşenmiş fay hattı.

Bizim güç olarak tanımladığımız şey bu işte. Ve bu bazı kadınlarda var. Hepsinde değil. Her insanda olmadığı gibi, her kadında da yok elbette. Ancak oldu mu, bambaşka işte. Çünkü gerçekten, toplumun kendisine dağıttığı handikaplı eli aşıp o X faktörü her neyse onu tüm dünyaya çekinmeden ve başına geleceklerden imtina etmeden sunabilen kadınlarda gerçekten özel bir şey var. Biz faniler burada ona ancak hayranlıkla bakabiliyoruz. Bir de arkalarından playlist yapabiliyoruz işte.

Bu listeyi o kadınlara ayırdık. 26 farklı kadın, 26 farklı janra. Bazı şarkılar cover, bazı şarkılar orijinal. Bazı şarkılar pop, bazısı R&B, bazısı rock, bazısı indie. Çok ayrım gözetmedik. Sadece o bahsettiğimiz ekstra fay hattını aradık. Bu bazen dağları deviren bir vokal kapasite olarak çıktı karşımıza, bazen şarkının içerisine gömülmüş kusursuz bir mesajdı. Genel olarak şöyle bir liste çıktı ortaya. Bayram tatiline girerken, arkada çalsın sevgili geekler. İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.