On yıl öncesine kadar çocuk ya da en azından genç olanlar için, şu son yıllarda animasyonlara gelen devam filmi kararları oldukça sevindirici olabiliyor. Bunun sebebi yüksek ihtimalle, çocukluklarından kalma bir parçayı olgun benlikleriyle, ama bu sefer yepyeni bir hikaye ile izleyebilecek olmalarıdır sanırım. Finding Nemo filmine gelen Finding Dory haberi, o zamanın çocuğu olup da heyecanla izlemiş olan hanginizi sevindirmedi ki mesela? Ya da The Incredibles filminin yolda olan devam filmi fikri hangimizi heyecanlandırmadı? Şahsen ben bu tip haberleri oldukça sevinçle karşılıyorum, hepsi için beslediğim hisler anlatılamaz. Animasyonlar ciddi anlamda farklı bir tür çünkü.

Wall-E-3Asıl habere gelelim ve o iç burkan bilgiyi verelim o zaman: Animasyon filmlerinin başarılı şirketi Pixar, yukarıda anlattığımız tüm o “devam filmi” zevkimize baltayı vurdu. Hemen hemen çoğunuzun favori filmleri olan birkaç Pixar animasyonu, ne yazık ki önümüzdeki yıllarda karşımıza bir ikincisiyle gelemeyecek. Ratatouille, Wall-E ve şu son yıllarda çıkan en iyi animasyon olarak nitelendirilen Inside Out için yakın bir tarihte devam filmi yok denildi. Bu haber birçok kişiyi derinden üzse de, şirket de kendince bir açıklama yaparak, yarattığı hayal kırıklığını idare etmeye çalıştı.

“Bir devam filmi yapmak bazı açılardan, sıfırdan bir film yaratmaktan daha zordur. Çünkü elinizde, halihazırda var olan bir dünya varken; bir yandan üzerine bir şeyler koyarak ilerlemeli, öbür yandan da size karşı olan beklentileri karşılamak zorundasınız.”

Bu sözleriyle bir nebze olsun bir şeyleri açıklığa kavuşturan Jim Morris, sözlerinin geri kalanında ise devam filmi gelmeyecek olan filmlerin neden çekilmeyeceğine dair bir iki detay çıtlatıyor.

“Pete Docter’ın (Inside Out’un yönetmeni) bir sonraki filmi için esaslı fikirleri var. Brad Bird (Ratatouille’un yönetmeni) ise The Incredibles’ın üzerinde uğraşıyor ve bir devam filmi hakkında pek de konuşmadık. Ve Wall-E ise, onu yarattığımdan beri kalbime fazlasıyla yakın.”

Sözlerinin sonuna doğru “eğer fikir çıkarsa, her sene bir orijinal film ve her iki senede bir devam filmi” planlarını da söylemekten kaçınmayan Morris, anlattıklarıyla bize pek umut vermedi ne yazık ki. Şimdilik elimizde olan devam filmleri ve yeni gelecek olan animasyonlarla yetinmemiz gerekecek sanırım. Özellikle Inside Out’a gelecek bir devam filminin fikir tohumları daha şimdiden hayranlar tarafından “Riley’nin ergenliği” konusu üzerinden yürürken, böyle başarılı bir şirketin “henüz bunu yapmayacağız” demesi biraz üzücü doğrusunu söylemek gerekirse.

Pixar’ın bu duyurusu sizce nasıl karşılanmalı? Yerinde mi olmuş yoksa hayal kırıklığına mı uğrattı? Ve bir de, özellikle görmeyi arzuladığınız bir Pixar stüdyosu devam filmi tercihiniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

8 Comments

  1. nedeeen gelmiyo çok güzel bir filmdi keşke devamı gelse 🙁

    • geçen ay 27 haziranda yastaydım WALLE nin 12. yıl dönümüydü hala yok ömrüm bitti

    • Fresh sans Reply

      4. ve 5. filme kadar uzatmaları biraz fazla uzun olmaz mı sence de?

  2. 12 sene oturup yazı yazsalar binlerce kitap olurdu hadi onu geçtim bu kadar iyi bir şirket tecrübeli senaristlerle çalışıp 2.filmi çıkarmayacak kadar kötü ne bekliyorlar filmin konusunu yazıp vermemizi mi o kadar kötü müsünüz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.