Amerika’da doğup büyümediğimiz için, çoğunlukla bizim için büyük bir anlam ifade etmiyor Country müziği. Ya da daha doğrusu, dışarıdan bakılınca öyle geliyor. Çünkü Amerika’nın kültürünün ne kadar derleme bir şey olduğuna dair çok şey söylenebilir, ama gerçekten Amerikalı bir şey varsa o da country müziğidir. Üstelik eski bir döneme ait bir tespit de değildir bu; bugün açıp Amerikan listelerine bakarsanız, tanımadığınız birçok isim görürsünüz. O isimlerin hepsi de country / folk söylüyordur.

Halbuki kağıt üzerinde bizim birbirlerine Ciroc ikram edip kolyelerinin fiyatlarıyla övünen insanların müziklerindense, işinden yakındansevgilisini özleyenşehrinin sokaklarını sayanaileden söz eden müzik türünü daha çok seviyor olmamız gerekiyor. Her şeyin etrafına önemli bir özen duvarı inşa eden müziklere kıyasla, tüm esprisi samimiyet olan country şarkılarını daha saymamız gerekiyor.

Çünkü Country budur. Samimiyettir. Bir adam, bir şapka, bir mızıka ve bir gitardır. Bu dördüyle birlikte içini döken insanlardır. Üzüntüdür, makaradır, gururdur. Anlatılan şeyler bazen “Kalbinizi İsa’ya verin” de olabilir, “Alabama’nın sokaklarına can kurban” da. Ama bir his vardır, ve o his bir adam, bir şapka, bir mızıka ve bir gitarla geçer karşıya. Çalındığı tarihte kapsüllenir, kayda yazılır, sizin hoparlörünüzden çıkar ve kalbinize işlenir.

Biz de bu yüzden bir Country listesi hazırladık sizlere. İlla ki “şu nerede?” diyecekler olacaktır, yer yer Folk’a da kaydığımız itirazını kabul ederim. Ancak genel olarak, kapsamlı bir liste olduğuna inanıyorum. Çok fazla kişi atlamadık. Elbette, bazılarına biraz iltimas geçtik. Bazı sanatçılar birden fazla şarkıyla girdiler listemize. Ama onların da isimleri Hank Williams, Loretta Lynn ve Johnny Cash‘ti. O kadarını affedersiniz diye düşündük. Bizim listemiz şu şekilde oldu, buyurun, tepeleme dinleyin, akşama şapkamızla birlikte dört yol ağzında buluşalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.