Her gün daha da ilerleyen grafiksel teknolojiyle, biz seyircilere sunulan bilgisayar işi animasyon filmleri katlanarak artmaya devam ediyor. Kiminin çizimleri idare eder seviyedeyken kimininki de inanılmaz inandırıcı ve samimi türden. Disney de bu animasyon filmleri sektöründe başı çeken bir şirket olarak, yaptığı işin hakkını vermeye çalışıyor. Disney’den çıkan animasyonların çoğu da insanların büyük kısmı tarafından sevilip sayıldığı için, bu işte iyi olduklarını söylememek haksızlık olur sanırım.

Stüdyonun yeni prenseslerinden biri olarak kabul edilecek olan Moana için bir animasyonun geleceği daha önceki zamanlarda zaten duyurulmuştu. Öyle ki, bir iki karakter çizimi de paylaşan Disney, yeni prensesinin aslında o kadar da “prenses” olmadığını gözler önüne sermişti çoktan. Hal böyle olunca, daha konusu belli olmadan Moana için heyecanlanan birçok insan ortaya çıkmaya başlamıştı. O zamandan bu zamana Moana için çok da ses çıkarmayan Disney, şimdi bu animasyonumuz için bir teaser trailer yayınladı; inanır mısınız, güzel bir şey olacağa benziyor.

Teaser trailerın başlangıcındaki çizimler -daha sonradan Maui’nin dövmeleri olduğunu gördüğümüz- bana birazcık Kuzco’nun çizimlerini anımsattı, bilmem siz ne düşünürsünüz? Kuzco: Şaşkın İmparator’u izleyenler de bilir, o animasyonda kullanılan çizimler ve keskin hatlı şekiller oldukça bu teaser trailerın başında kullanılanlara benziyor, hem de fazlasıyla. Fakat bu benzerlik sadece o dövmelerin dans etmesi sırasında geçerli, sonrasında bizi bekleyen şirin mi şirin çizimler yer alıyor. Üstüne üstlük, hikayemize kahramanlık yapacak iki önemli karakteri de görüyoruz.

MOANA

Teaser trailerda ilk duyduğumuz ses, Maui adında tüm Pasifik Adaları’nın en güçlü yarı tanrısının ne kadar ihtişamlı olduğunu anlatarak başlıyor hikayeye. Bu yarı tanrı güneşe kanca atmış, koca bir adayı denizin dibinden yüzeye çıkarmış ve korkunç yaratıklarla falan savaşmış. Tüm bunları bir adamın dövmelerindeki danstan yansıyan görüntülerle görüyoruz ve kamera anlatıcıya geldiğinde ise asıl kahramanlarımızdan biri ile karşılaşıyoruz: Maui.

Tam da o zaman Maui bütün sırrı ortaya çıkarıyor ve o yarı tanrının kendisi olduğunu söylüyor. Bir de üzerine yaptığı o çılgın dans sonrasında beklediği tepki için kameranın döndüğü kısım var tabii. İşte orada ise animasyona ismini veren karakterimizle karşılaşıyoruz: Moana! Teaser trailerı izlerken Maui’nin dansına anlam veremeyenler kervanına Moana’nın da katıldığını görüp ona şimdiden ısınmıyor mu insan sizce de? Valla bizce öyle.

Hikayemiz, Moana’nın kendi halkını kurtarmak için okyanus aşırı bir maceraya atılmasıyla başlıyor. Bu yolculuğu sırasında bir zamanlar yarı-tanrı olan Maui ile karşılaşıyor güzel kızımız ve Maui’nin yol bulmasında kendisine yardım etmesine izin veriyor. Bu uzun ve çetin maceralarında Moana ve Maui canavarlarla savaşmaktan tutun birbirinden imkansız tuhaf olaya kadar her şeye göğüs geriyorlar. Yolculukları sırasında Moana, atalarının antik görevlerini bir bir tamamlamayı başarıyor ve tüm hayatı boyunca arayıp durduğu o yegane şeyi keşfediyor: Kendi kimliği.

et_CLIP_MoanaBTS_hulu_ren640

Küçük Deniz Kızı, Alaaddin, Prenses ve Kurbağa gibi yapımlarda yer almış olan Ron Clements ve John Musker yönetmen koltuğunu paylaşıyor animasyonumuzda. Moana’yı seslendirerek bu tür işlere ilk adımını atan Auli’i Cravalho, Maui’ye hayat veren Dwayne Johnson ve her ne kadar karakteri açıklanmasa da kadroda ismi yer alan Alan Tudyk, bu film için yeterince ilgiyi çekmeyi başarıyor bizce. Amerika’daki çıkış tarihiyle 23 Kasım 2016‘da sinemalara gelen film için sizler neler düşünüyorsunuz bakalım? Disney yine bir başyapıt çıkartmayı başarabilecek mi, yoksa sıradan ve unutulmaya yüz tutacak animasyon filmlerinden biri olarak listesine mi ekleyecek Moana’yı? Yorumlarınızı bekliyoruz ha!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.