Warner Bros. Discovery ve HBO ortaklığı ile Buz ve Ateşin Şarkısı’na öncüllük eden ve Game of Thrones evrenindeki üç hikâyeyi birleştiren Yedi Krallık Şövalyesi romanına dayanan yeni bir dizinin çekileceği duyuruldu.

Game of Thrones malumunuz, altın yumurtlayan bir tavuk. Dolayısıyla yıl içerisinde en az iki kez, bu evrene yeni bir ekleme duyuruyoruz. Evrenin ilk uyarlaması, kötü bir final sezonuyla da olsa sona erdiğinden beri, aralarında Ormanın Çocukları ve John Snow dizisi şeklinde özetlediğimiz bir Duvar hikâyesi olmak üzere, dokuz adet dizi sipariş edilmiş; takip eden yıllarda ise bunlardan birkaç tanesi iptal edilip yerlerine yenileri düşünülmüştü. Duyurulan yapımların arasından House of the Dragon gibi bazıları önceliği elde etmiş; onun çıkışının başarısının ardından ise bu sefer Sea Snake dizisi gibi House of the Dragon rüzgârını arkasına alabilecek yeni projelerin onayları peşi sıra dizilmişti. Daha geçtiğimiz hafta Fatih Aegon‘un Westeros’u fethini anlatacak olan bir dizi hakkındaki duyumları paylaşmışken geçtiğimiz gün, yine önceden beri çekileceği konuşulmakta olan bir George R.R. Martin eserinin daha sipariş edildiği duyuruldu; söz konusu dizi, şu anki açıklama ile A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight ismiyle geliyor.

a knight of the seven kingdoms hbo

Dizinin uyarlandığı Yedi Krallık Şövalyesi, Sör Uzun Duncan (Dunk) ve genç Aegon V. Targaryen’in (Egg), “A Song of Ice and Fire” romanından bir asır kadar öncesinde geçen maceralarını anlatıyor. Dizi için toplamda üç hikâyeden oluşan Yedi Krallık Şövalyesi’nin ilk hikâyesinin ismi seçilmiş yahut şu anda dizi, bu ilk hikâyeye odaklanacak gibi gözüküyor; elbette ki ilerleyen sezonlarda diğerlerine devam edilebilir. Targaryen soyunun hâlâ Demir Taht’ı elinde tuttuğu ve son ejderhanın hatırasının henüz yaşayan hafızalarda canlı olduğu bir zamana gidiyoruz. Fakat Yedi Krallık Şövalyesi, tabii ki doğası gereği taht oyunlarını bir şekilde bünyesinde barındırsa da Martin’in şimdiye kadar gördüğümüz eserlerinden biraz daha farklı olarak koca bir evrendeki daha küçük bir hikâyeyi; daha karanlık olsa da Don Kişot-vari, iki ana karakterli bir dostluğun hikâyesini işliyor.

Bu hikâye hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizzat kitabın ve içerisinde yer alan üç novellanın üzerinde durduğumuz bu SAGA videosunu izlemenizi önerebiliriz:

HBO ve Game of Thrones uyarlamaları cephesinden gelen son gelişmelerden anladığımız kadarıyla önce hayranlar ve sonra yapımcılar, en çok Targaryen hanesine meraklı. Kendi adıma House of the Dragon’da yer alan gibi bir hikâye yerine Yedi Krallık Şövalyesi’ni tercih ediyorum, umarım böyle kararlar vermeye devam ederler. Siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.