Vakti zamanında bir yazı kaleme almıştık Geekyapar sayfalarında, merakımıza konu olan şey Aquaman‘in pazarlama kampanyasıydı. Warner Bros. Aquaman’li ilgili filmin sahip olduğu marka değerine fazla güvenen bir strateji belirlemiş, tanıtıma tam gaz başlamak için San Diego Comic-Con haftasonunu beklemişti. Bu garip gelmişti bize. Şimdi fragmanı görünce, yüksek sesli olarak düşünüyoruz ister istemez: Bu sessizlik tercihinde Black Panther‘ın payı olabilir mi?

Fragmanı izleyince gözünüze mutlaka çarpacak, konu Black Panther’a benziyor. Bir intihal çağrısı yapmıyorum, sonuçta iki öyküde de krallar ve kraliçeler ve prensler ve piçler var ve insanoğlu bu unsurları hikaye anlatımında asırlardır kullanıyor zaten. Ancak işte zamanlama Warner Bros’un pazarlama departmanına “Çakmışsın derler” şekli bir tereddüt yaratacak kadar kötü. Tecritteki ülkesinin tahtına dışarıdan gelip, tahtın doğal varisine yarım aile bağına dayanarak meydan okuyan, dışarının dertlerini çektiği için farklı bir bakış açısı sunuyor yani ana karakter.

Bu durum baya Killmonger ile T’Challa‘ya benziyor, tek fark Black Panther’da dışarıdan gelen çocuk kötü karakterdi; burada ise esas oğlan. Onun haricinde fragmanın pek çok yerinde Black Panther benzerlikleri var; mızrak saplayan tahta geçsin seremonisi, bu seremoninin mimarisi, Wakand-pardon Atlantis’e giriş anı… Filmin kendisi ne kadar benzeyecek bilmiyoruz, ancak Black Panther’a hiç benzemeyecek kadar bir fragman çıkmamış içinden. O yüzden andıracaktır.

Andırması da zararına olacaktır, çünkü Aquaman zaten önyargıdan handikaplı bir kahraman. Aquaman’in iyi hikayeleri DC Comics bünyesinde okuyan adamda “Lan bu adam kral be!” hissiyatı doğurur. Ama Aquaman ile ilgili çizgi roman okumayan tayfada da hep “balıklarla konuşuyor” şakaları yapılır. Bu şakaları aşacak bir yönetmen ve başrol kombinasyonu var bu filmin. Umarım bu kombinasyonun potansiyeli kinetiğe dönüşür ve bir daha geek aleminde kimse böyle mesnetsiz şakalar yapmaz Atlantis’in kralıyla ilgili.

Siz ne diyorsunuz geekler?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.