Başlık biraz kafa karıştırıcı değil mi? Durumun daha önce benzediği bir şey yok da o yüzden. Normalde bir dizi Netflix’e geliyor olsa, “Netflix American Horror Story’nin yeni sezonunu yayınlayacak” deriz. Bir içerik üreticisi olsa bu, mesela yakın zamanda streaming servisine imza atan Ryan Murphy gibi, “Netflix şu isimle anlaştı” diye yazarız. Ancak burada da mevzubahis kişi Amerikan başkanı, bonservisi elinde topçu gibi de anlatamıyoruz… Üstelik durum kesin de değil henüz, anlaşma aşamasında.

Peki nedir bu anlaşma?

Başa saralım. Obama çifti Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra bilfiil politik hayatın içerisinde olmayacaklarını, ancak bir şekilde yine de memleketlerine faydalı olacak projelerin içinde olmak istediklerini açıklamışlardı. Amerikan halkı Trump’ta aradığı ve Başkan pozisyonundan alışık olduğu ahlaki otorite figürünü bulamayınca eski dosta sarılmış; hem Barack, hem de Michelle göz önünde kalmaya devam etmişti. Bu göz önünde kalma ve memlekete faydalı olma durumlarının ortasını da hikaye anlatma, ilham verme mefhumunda bulmuş gibi gözüküyorlar.

President Obama welcomes Chinese President Xi and Madame Peng for a State Dinner in Washington

Çünkü hem Obama’ların danışmanı Eric Schultz popüler gazete New York Times‘a “Obama çifti gelecek planlarını kurgularken başka insanlara yardımcı olma ve onların hikayelerini anlatma konusunda yeni yöntemleri keşfetmeye devam ediyor” gibi inanılmaz PR kokan bir cümle ile fikir belirtti. Normal bir insan olarak bizim anladığımız şey, Obamalar’ın ilham verici Amerikan Rüyası hikayelerine yer verecekleri, bununla toplumu şekillendirme ve kendilerince pozitif bir lisan olma gayesini güdecekleri yönünde. İşte Netflix de burada devreye giriyor.

New York Times’ın haberine göre Netflix eski Başkan ve eski First Lady’ye “Gelin ne yapıyorsanız biz yayınlayalım” diye teklif götürmüş; bu teklifin sonucu olarak ilerleyen müzakereler de artık son aşamasındaymış. Eski Amerikan başkanının çıkıp Dave Chapelle gibi sunuculuk yapacağını, koskoca Michelle Obama’nın Ellen gibi dans edeceğini falan sanmıyoruz. Bizim anladığımız, “Barack & Michelle Obama Presents” gibi bir şey olacak, Obama’lar arada çıkacaklar, halka karışacaklar, buradan politik soslu Amerikan başarı hikayeleri falan anlatılacak. İzler miyiz orası meçhul, ama proje ilginç orası kesin. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.