Philip Pullman‘ın His Dark Materials serisi fantastik edebiyat dünyasının değeri az bilinen incilerinden biridir. Güzel dilimize de vakti zamanında Karanlık Cevher serisi olarak Sevin Okyay’ın muhteşem dokunuşlarıyla İthaki Yayınları etiketinden kazandırılmış, okuyan herkesin de aklında ve hayatında yer etmiştir. Janrı seven, kitabıyla farklı dünyalara dalmaktan had safhada haz hisseden insanlar için zaten yüksek bir mertebededir bu seri. Ama işte muadilleri kadar bilinmez.

Bunun sebebi de sağlam bir film uyarlaması çekilememiş olması. Denenmedi mi? Elbette denendi. Üstelik Daniel CraigEva Green gibi isimlerle denendi. Ancak gerçekten de çok kötü bir denemeydi. Hatta açık ve net konuşayım, yarıda bırakıp sonra da geri dönmemiştim filme: Kitaplara azılı bir hayranlık duymama ve filmi izlediğimde kötü şeyler seyretmeye dair yüksek sabra sahip olmama rağmen. Şimdi BBC One skoru düzeltmek için ikinci teşebbüsüne hazırlanıyor. Görebildiğimiz kadarıyla parçaları da doğru yerleştiriyorlar.

Filmin senaryosunu Wonder filmiyle dikkatleri üzerine çeken Jack Thorne yazacak, bu zaten belliydi. BBC şimdi projeyi yönetmesi için de Oscar kalibresinde bir isim getirdi. Kalibreyi şaşkınlıka vermedik, gerçekten de The King’s Speech ile bu ödülü alıp; birkaç kez de aday olan Tom Hooper dümeni alıp projeyi sağ salim bize ulaştırmakla yükümlü olacak. Böyle yazar, böyle yönetmen olunca başrolü de sağlam tutmak istemişler. Protagonisti genç bir kız olan bir hikayeye bulunabilecek en iyi aktrisi getirmişler: Dafne Keen.

Logan Bonomo 04

Keen, geçtiğimiz yaz Logan filminde verdiği X-23 performansıyla hepimizin saygısı ve takdirini kazanmıştı. Pek çoğumuz da kariyerini merakla takip etmek istiyorduk. Bu yüzden hem proje iyi bir başrol buldu diye sevindik, hem de genç Keen kariyerine güzel bir basamak ekledi diye memnun olduk. Üstelik dedikodular doğruysa, çok da yetenekli bir aktör ile karşılıklı paslaşacak: Lin-Manuel Miranda. Hamilton isimli tiyatro oyunuyla inanılmaz sükse yapan Miranda’nın olası varlığı bile bize heyecan veriyor. Üstelik bir de projeyi Hooper’ın sekiz filme böleceği, bu sekiz filmin de 2019 sonu gibi yayınlanacağı söyleniyor ki, başkası yapsa “çüş” deriz ama BBC olduğu için heyecanlanıyoruz!

Genel hatlarıyla her tohum doğru yere ekilmiş gibi. Güzel bir koru mu çıkacak, vahşi bir orman mı doğacak göreceğiz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.