Yapay zekanın, daha spesifik olmak gerekirse öğrenebilen makinelerin yapabilecekleri her geçen gün biraz daha acayip olmaya devam ediyor. Çoğu noktada tanıştığımız teknolojiler prototip, hatta pek çok açıdan ilkel. Ancak yaptıkları yapabileceklerinin taahüdü esasında ve buradan türetip olabilecekleri düşününce de insan gerçekten çok coşuyor. Örneğin, buyurun, sizi CRAFT ile tanıştıralım. Kendisi birkaç basit açıklamayı bir çizgi filme dönüştürebiliyor.

Tanmay Gupta, Dustin Schwenk, Ali Farhadi, Derek Hoiem ve Aniruddha Kembhavi’nin; Bilgisayar Görüsü ve Örüntü Tanıma çatısı altında yayınladıkları araştırmanın bir parçası olan bu sistemin temel prensibi şu: Yapay zekaya üçer saniyelik Taş Devri klipleri veriliyor. Bunların yirmi beş bin tanesiyle beslenen yapay zekacığımız aynı zamanda sahnenin tanımlarını da okuyor. Yani Wilma’nın bulaşık yıkadığı bir sahne varsa, altında yazıyor.

Yapay zeka bu parçaları birleştiriyor. Öğreniyor. “Bulaşık” dediler, şu şekil vardı, o zaman bulaşık denince bu şekli çizmeliyim diyor. Ardından bunlardan ders almış yapay zekacığımıza bu sefer küçük senaryolar veriyor. Bunların sonucu da yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz kısa sahneler. Yinelemek lazım, elbette her şey çok ilkel ve bodoslama gözüküyor: Fakat bu ilkel ve bodoslama şeyin üretiminde insan payı o kadar az ki, yine de ilginçliğini koruyor.

Bu “Aha animasyon dünyasında insan gücü bitti” mi demek? Hayır. Sonuçta bu bir hikaye anlatım biçimi ve hikaye anlatmak insana mahsus bir davranış. Elbette animasyon dünyası yine insanın domine ettiği bir sektör olmaya devam edecek. Fakat bu teknolojiyle angarya animasyonların süresi kısalacaktır; yani arka plan animasyonları, ya da diyalog animasyonları… Rick and Morty için bir daha beş sene beklememiz gerekmeyebilir yani, öyle düşünün!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.