Avengers: Infınity War için bir takım videolar yaptık. Bir takım videolar daha yapacağız. İşbu yazının asıl amacı sizleri bu videoları izlemeye davet etmek sevgili geekler, özene bezene yaptık; Marvel Cinematic Universe’in filmlerine geri dönüp bakış atıyor, içlerinden özellikle heyecanlandığımız şeyleri seçip övüyor, kendimizi ve hype’ımızı 27 Nisan çıkış tarihine hazırlıyoruz. Katılır mısınız? İsterseniz ikna etmek adına anlatalım.

 

1. INFINITY WAR HYPE TRENİ #1: IRON MAN ÜÇLEMESİ

Iron Man’in üç filmine birden bakış atan ve üç filmin birden ortak kötü adam tercihini, çizgi romanların çok uzun zamandır uyduğu bir şiar üstünden anlattık: Kapitalist vs. Kapitalistler. Iron Man’in en önemli ve belirleyici özelliği bir sanayici, bir endüstrici olması. Çizgi roman okurları da bilirler –bilmeyenler de J. Michael Straczynski’nin Amazing Spider-Man döneminden alıntıladığımız bilgilerle bu video sonrası bilmiş olacaklar– ki herkes kendi cinsinden düşmanla kavga eder. MCU’nun bunu Iron Man’deki yansıtış biçimi de bu videonun esas hype unsurudur.

 

2. INFINITY WAR HYPE TRENİ #2: THE INCREDIBLE HULK

The Incredible Hulk filmi ile ilgili hype’lanacak bir şeyler bulmak zor, bunun sebebi de Hulk’ın tek başına bir film taşıyabilecek konumda olmaması. Ancak öte yandan, Hulk’ın Marvel Cinematic Universe dahilinde sonradan çizdiği kader gösteriyor ki; MCU’nun zaten en büyük kuvvetlerinden biri ana karakter ya da başka birininin yan karakteri olsun; fark etmez, herkes herkesle macera yaşayabiliyor. Çizgi romancılığın uzun süredir bildiği bu kuralı sinemada uyarlayabiliyor olmak ikinci Hype Treni videomuzun esas neşe kaynağı.

 

3. INFINITY WAR HYPE TRENİ #3: THOR

Thor çok iyi bir film mi? Hayır. Kötü bir film mi? Hayır. Vasat olması zaten üzerine söylenebilecek en nesnel şey. Fakat bu filmde de hype’lanacak bir şeyler var ve bunun da başını yönetmen tercihi çekiyor. Hype Treni’nin ikinci videosunda özellikle Kenneth Branagh tercihini ve bu tercihin ortaya çıkardığı enteresan çekim ve planlar yer tutuyor. Bilakis videonun sonunda, Thor ve Loki ilişkisinin anlatılış biçimine değinilirken, bir yandan da Branagh’ın Thor’u devamlı sağda, Loki’yi devamlı solda çekmesi; en sonunda iki karakter de kendi eğilimlerini tamamlayınca da Loki’yi sağa, Thor’u sola çekmesine görsel vurgu yapılıyor.

 

4. INFINITY WAR HYPE TRENİ #4: CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER

Dördüncü Hype Treni videomuzun esas meramı propaganda. Propaganda nedir, nasıl yapılır, sinema ile bağlantısı nedir ve en önemlisi de The First Avenger propaganda yapıyor olma hâlini, Captain America karakterinin kendisinin de bir propaganda karakteri olarak yaratılmış olduğu gerçeğini filmde nasıl ele alıyor; bu videoda bunlar konuşuluyor. Bir yandan İkinci Dünya Savaşı’ndan farklı farklı propaganda sanat çalışmaları gösterilirken, bir yandan da propaganda sinemasının meşhur örnekleri Why We Fight, Birth of a Nation ve Triumph of the Will de örnekleniyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.