Dün AlphaGo‘nun 5 maçlık seride 3-0 galibiyetinin niçün önemli olduğunu bir yazıda anlatmıştık. Bugün gelen haberler daha da sevindirici. Lee Sedol, AlphaGo‘ya karşı ilk kez galibiyet aldı.

Yani bu arada, geçen sene ortalarında fethedilemez kale GO olduğu için, AlphaGo takımının lideri dahil “Eee hele bi oynasın da bakalım ne olacak” denirken, hızla “İyi iyi yapay zekaya karşı bir kere de olsa kazandık” noktasına geliverdik. Bu arada AlphaGo ve Lee Sedol arasındaki mücadele Hikaru no Go anime serisi üzerinden şöyle yansımış:

Bu dördüncü maçta Lee Sedol‘ün 40 dakika düşündükten sonra yaptığı 79. hamle, AlphaGo‘yu hazırlıksız yakalamış olacak ki, makine adeta bu hamleyi görmezden gelerek çalıştı. Hatalı hamle üzerine hatalı hamle yaptı. Burada, teknik kısmını kabaca anlatacağım yine, makinenin neyin doğru / neyin yanlış olduğunu anlamak için kullandığı puanlama sistemindeki bir eksiklik devreye girdi. Yani yapabileceği, atıyorum, 10.000 hamle arasında belli kriterlere göre puanlama yapıyor makine. İlginç bir şekilde 79. hamleyi okuyamadı.

Spekülasyonlar devam ediyor tabi. AlphaGo öğrenen bir zeka olduğu için, kimileri “Lee Sedol’e tuzak kurdu” diyor, ancak bu tarz öğrenen makineler tek hale ile öğrenmezler, yüzbinlerce iterasyonun üzerinden geçerek öğrenirler. Yani bu 5 maçlık seride Lee Sedol de, AlphaGo da geçmiş bilgileri ile geldiler masaya, süreçte AlphaGo yeni şeyler öğrenmiyor. Öte yandan 79. hamle sonrasında gerçekleşenlere bakarsak, Lee Sedol, AlphaGo‘yu öğrenmeye başlamış olabilir, bunu Go oynayanlar daha iyi anlayacaktır.

Bu arada internet genelindeki makaleler dünden beri “Yani tabi Go’yu da kazandı yapay zeka ama atıyorum bir odayı toplayamaz” noktasına geldiler. İnsan aklının kaleleri derken dünkü yazımda bunu kastediyordum. Yapay zeka her ileri adım attığında “Olsun, bir sonraki adımı atamazlar. Atamazlar değil mi?” diyoruz içgüdüsel olarak, ama iş hamle hesaplamadan, makine öğrenimine geldi artık. (İlginizi çekebilir: Machine Learning.)

Meşhur 79. hamle için 03:10:20 anına gidin!

Heyecanlı günler dostlar, izlemeye devam! Yine ekleyecekleriniz varsa yorumlara yazmanızı rica ederim. Bir önceki yazıya okurumuz Sinan Onur Altınuç‘tan çok güzel bir yorum geldi, onu da linkliyorum buraya.

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.