Çizgi roman karakterlerinin zaman içerisindeki değişimini takip etmek kadar keyifli bir şey yok. Bunun birden fazla sebebi var. Öncelikle, ortada şöyle bir durum var, pek çok kahraman ilk yaratıldığında baya kağıda kalemle çizilmişlerdi. Şimdi ise Photoshop var, tabletler var. İlk süper kahramanların çizgi romanları baya ince işçilikle doldurulup basılıyordu, şimdi ise bilgisayarlar var. Teknolojik geliştirmeler çok değiştirdi yani tabloyu.

Sadece o da değil. Pek çok süper kahraman ve kötü beyaz erkeklerden başka kimsenin söz hakkı olmadığı 1940-65 arası dönemde yaratıldılar. Dolayısıyla o dönemin ürünü olarak, her biri gül gibi birer beyaz erkeklerdi; zaman içerisinde kendilerini değişirken buldular. Dönem sadece buradan vurmadı. Saç stilleri, dönemin mevcut sanat akımlarından etkilenmeler, giyim, kuşam, tarz… Her şey zaman içerisinde çok değişti.

E bir de süper kahramanlar kimlik de değiştirdiler. Listemizdeki isimlerden Batman, Flash, Green Lantern, Captain America, Hulk, Thor ve Venom titrleri günümüzde el değiştirmiş vaziyette. Spider-Man ise burada bir istisna, zira kendisi titrini an itibariyle güncel Marvel evreninde pek çok erkek, kadın ve bir adet de domuz ile paylaşıyor. Bu arada bunlar illa “günümüz şartları” da değil, Flash ve Green Lantern’ın ilk versiyonlarını bugün pek çoğumuz tanımıyoruz. Hoş gerçi, Flash’ınki ile biraz tanıştık dizi sağ olsun…

O yüzden biz, şöyle bir şey yaptık. Hem tarih dersi olsun, hem de ibretlik çıkartalım diye; süper kahramanların ilk olarak yayınlandıkları sayıyı koyduk. O sayıdaki ilk görünüşleriyle, şu anki güncel görünüşlerini yan yana getirdik. Bakın bakalım, sonra da yorumlarda at koşturun. Kim kimdir, hangisini daha çok seviyorsunuz? Fikirlerinizi bekliyoruz!

 

Superman

01 Action Comics

İlk Çizgi Roman: Action Comics #1 (1938)

01 Superman 1

Ne Değişti?: Superman hâlâ Clark Kent; yalnız artık kimliği açık edildiğinden kot ve tişörtle geziyor. Aradaki bağlantıyı sormayın.

 

Batman

02 Detective Comics

İlk Çizgi Roman: Detective Comics #27 (1939)

02 X Batman

Ne Değişti?: Batman titrini Jim Gordon devraldı. GCPD’de Gordon için özel bir zırh tasarladı.

 

Flash

03 Flash Comics

İlk Çizgi Roman: The Flash Comics #1 (1940)

03 X Flash

Ne Değişti?: Flash titri çok kişi arasında döndü. İlk olarak Jay Garrick ile başlayan bu apolet, şimdi Barry Allen’ın omuzlarında.

 

Green Lantern

04 All American Comics

İlk Çizgi Roman: All-American Comics #16 (1940)

04 Green Lantern 1

Ne Değişti?: Aynı Flash gibi, GL de çok dönen bir paye. İlk Green Lantern Alan Scott’tı, şimdi ise Hal Jordan.

 

Joker

05 Batman

İlk Çizgi Roman: Batman #1 (1940)

05 Joker

Ne Değişti?: Aslına bakarsanız, çok fazla bir şey değil. Joker’in kimliğini zaten hâlâ bilmiyoruz.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.