Star Wars: Battlefront II, bundan birkaç ay önce ortalama bir heyecan ile beklenen sıradan bir AAA multiplayer FPS oyunuydu. Kağıt üzerinde oyuncusundan eleştirmenine kadar herkesin durduğu yer belliydi BFII’ye dair.

Sonradan öğrendik ki, EA’in başka planları varmış. Şubat ayında yatırımcılarıyla konuşan Electronic Arts CFO’su Blake Jorgensen, mega oyun şirketinin FIFA’nın Ultimate Team modundan milyonlarca dolar gelir elde ettiğinin altını çizmiş, bu sistemi Battlefield ve Battlefront serilerine de uygulamayı düşündüklerini dile getirmişti. Bunun sınırı ve tam hüviyeti o dönem bilinmiyordu. Battlefront II açık betaya girince, oyuncu camiası tam olarak ne anlama geldiğiyle yüz yüze geldi.

Detayları zaten şurada aktarmıştık, özellikle Reddit‘te ayaklanan oyuncuların tepkileri Disney’e ulaşmış, hatta durumdan nem kapmak isteyen politikacılar dahi işin içine dahil olmuşlardı. Bir anda tüm oyun medyası ve oyun dünyası lootbox sisteminin eğrilerini ve doğrularını tartışmaya başladı. Bu tartışmanın merkezinde, fırtınanın gözünde Battlefront II vardı elbette ve bütün bu karmaşa oyunun satışlarını negatif yönde etkiledi. Reddit’te oyunun adaletsiz ve sömürgen bulunan yapısına karşı örgütlenen oyuncular, meşhur Kara Cuma indirimlerinde oyunun görmezden gelinmesini bariz bir keyifle, şöyle belgelediler örneğin:

Battlefront 2

Şimdi bütün bu gümbürtünün EA’e olan etkisine dair daha somut bir kanıt var elimizde. CNBC’nin haberine göre Electronic Arts, geçtiğimiz Salı günü %8.5 puan geriledi ve bunun sonucunda hissedarlar nezdinde 3.1 milyar dolarlık bir değer kaybı yaşandı. Başlıkta futbol takımı derken mübalağa yapmıyor yani, dünyanın en değerli futbol takımları olan Manchester United, Real Madrid ve Barcelona‘nın piyasa değerlerine yakın ve denk bir kayıp bu. Wall Street uzmanlarıyla konuşan CNBC’nin derlediği yorum ve analizlere göre, bunun birincil sebebi de Battlefront II’nin beklenen satış seviyesinden arkada kalması. Onunla ilgili de somut bir veri var elimizde: İngiltere’de Battlefront II, muadilinden %60 az satmış ilk haftasında. Bu devam oyunları için görülmemiş bir çöküş.

Peki bundan yapılması gereken çıkarım ne? Bu soruyu cevaplamak için, önce bir başkasını ortaya atmak gerekiyor: EA’in bu politikaları BFII’ye uyarlarken feyz aldığı FIFA‘da kimse bugüne kadar kazan kaldırmazken, EA’in en büyük rakibi Activision’a zibilyarlar kazandıran Overwatch lootbox’ları kimseden isyan gelmeden merkezine koyabilmişken; Battlefront II neden böylesi bir öfkenin hedefi oldu?

Birincil sebep, elbette, Reddit’in çok akıllıca örgütlenmiş olması. Sağlam adımlarla, düzgün hedefler belirleyerek ve güzel bir strateji güderek başarıya ulaştılar. Bu cepte. Ancak cevabın tümü de şüphesiz bunun ötesinde. Çünkü tüm bu krizi buna bağlamak, şu soruyu sordurtur insana: Peki bu Reddit neyin etrafında örgütlendi?

Organik bir rahatsızlıktı bu şüphesiz ve bu organik rahatsızlık da çok basit bir soruyla başladı: Ben 80$ verdiğim oyunda Darth Vader ile oynayabilmek için neden bir 40+ saat harcamak ya da ekstra para vermek zorundayım?

Pride and Accomplishment

Bu soru her şeyi özetliyor aslında. Vader oyunun promosyon malzemelerinin merkezindeydi. Vader ve diğer Jedi karakterler zaten büyük bir arzu nesnesiydi. Üstüne üstlük Battlefront II ile hâlâ geçerliliğini korumaması için hiçbir neden olmayan Battlefront I arasında büyük iki fark vardı: Hikaye modu ve Jedi kahraman karakterleri. Jedi karakterlerini açmak için 40+ saat ya da ekstra lootcrate kumarına girmek gerektiği betada ortaya çıktı. Ana hikayenin de yarısı ücretli eklentilere bırakılmış kuş kadar bir deneyim olduğu oyun piyasaya çıkınca.

Eğer Battlefront I diye bir oyun olmasaydı dünyada, belki tüm bunlar yine de yutkunurdu oyuncular. Ancak şu hâliyle bu durum, Apple’ın iPhone X’i çıkartıp, “yalnız surat tanıması için iCloud aboneliği almanız lazım, ekstra ekranı istiyorsanız da almadan 80$ ek ödeme yapıp belirtin” demesi gibiydi. Zaten bu yüzden FIFA ve Overwatch’a kimse bugüne kadar isyan etmedi. FIFA’nın tüm mikro-satınalımları zaten özerk bir modda barınıyordu. Ultimate Team’e hiç dokunmadan, 365 gün en son FIFA’yı gönül rahatlığıyla ekstra zırnık para çıkmadan, tek ya da çok kişi oynamanızın önünde hiçbir engel yoktu. Ultimate Team orada neredeyse esas FIFA’nın yanında gelen bir F2P oyun gibi geliyordu, çünkü esas FIFA, Ultimate Team’e ihtiyaç duymadan da gayet dolu doluydu. E Overwatch’taki kutuların hepsi de kozmetik şeylerle doluydu zaten.

Battlefront II tüm bunları berbat bir şekilde analiz edip, açgözlülüğünü açık ettiği için yerden yere vuruldu. Bugün de EA’e verdiği hasar ortada. Şimdi asıl soru şu: Bundan sonra oyun dünyası mikrosatınalım konusunda nereye gidecek?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.