Şu anki MCU’nun temellerinin, 2008’de Iron Man ile atıldığını ve o zamandan bu yana gerçekten çok uzun bir yol kat ettiğimizi herkes biliyor elbette. On senedir var olan Marvel Sinematik Evreni’nin, Infinity War ile büyük bir kırılma noktasına yaklaşıyor olması da, her hayranı heyecandan heyecana sürükleyen bir gerçek şu vakitlerde. Fakat MCU’nun “nihai sonu” diye bir söz kullanmamızın henüz yanlış olacağını söylersek, bu noktada sanırım kimse karşı çıkmaz. Zira herkesin de bildiği üzere Infinity War sonrası planlanan bir sürü film projesi var ve Marvel’ın bu hazineden kopmaya da hiç niyeti yok doğrusu.

Bu faz sonrası gelecek filmlerden biri olan Captain Marvel ise, MCU’ya dair bildiğimiz birçok şeyi flashback-vari bir etkiyle yeniden inşa edeceğe benziyor. Hikayesi 90’larda yer alacak olan Captain Marvel filminin (elbette ki Captain America’nın kendi geçmişi dışında) bildiğimiz diğer kahramanlar arasında en eski öykülerden birine sahiplik yapacağını biliyoruz. Fakat işin ilginç bir yanı var ki, MCU’nun temelleri aslında Iron Man ile atıldı sanmamıza rağmen, büyük bir U-dönüşü ile bu taht Carol Danvers’a verileceğe benziyor. Neden mi? Çünkü Nick Fury’nin hayatında tanıştığı ilk süper kahraman, Carol Danvers olacak!

brie_larson

IGN’in yayımladığı bir habere göre, Kevin Feige bunu açıklığa kavuşturmuş ve Nick Fury’nin temel anlamda tanıştığı ilk kahramanın Carol Danvers olacağını söylemiş. MCU tarihi boyunca, yani şu anda en büyük kırılma noktasını yaşamaya hazır olan evrenimizin, ortalıkta cirit atan ilk insanüstü ismi Danvers, bu net. Üstelik her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu, o filmden bu filme inanılmaz referanslarla araştırmacı hayranları coşturan Marvel Sinematik Evreni, bunu ta 2008’deki Iron Man filminden işaret bile etmiş:

Fury’nin Tony’yle ilk tanıştığı sıralarda “Çok daha büyük bir evrenin parçasısın, sadece bunu henüz bilmiyorsun.” sözlerini yıllarca Captain America’ya ya da meta anlamda Marvel Sinematik Evreni’ne gönderme yaptığı şeklinde yorduk. Fakat şimdi Danvers’ın da nihai dahiliyetinde, bu sözlerin aslında Captain Marvel ile Fury’nin tanışmasına ışık yaktığını söylersek, muhtemelen çok da yanlış olmaz. IGN’in verdiği bu detay ile, MCU’nun zeki bir yazar gibi ucu açık şekilde bıraktığı her noktaya, dolduracak yeni bir şey bulmasındaki becerisini takdir etmemek elde değil doğrusu.

90’ların komedi ve aksiyon havasını taşıyacak olan Captain Marvel, 8 Mart 2019 için takvimlerde şimdiden yerini almış vaziyette. Biz filme dair başka gelişmeleri takip ededuralım, siz bu ilk kahraman meselesinde ne düşünüyorsunuz bakalım? Yorumlara bekliyoruz!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.