Catan‘ı duydunuz mu? Eğer masaüstü oyunlarına herhangi bir noktada merak saldıysanız, muhtemelen duymuşsunuzdur. Almanya menşeli oyun özünde öğrenmesi çok basit, ustalaşması ise görece zor bir yapıya sahiptir. Catan adasına gidersiniz, elinizdeki kaynakları kullanarak yollar ve yerleşkeler inşa edersiniz. Güzel ve eğlenceli bir strateji oyunudur, arkadaşlarınızla keyifli akşamlar geçirmek için cümlenize öneririz.

Ha ama, bunun filmini izlemek isteyeniniz olacağını gerçekten sanmıyoruz. Fakat Sony Pictures sanıyor. Daha önce Pixels, Emoji Movie ve Paul Blart: Mall Cop filmlerini iftiharla sunan Sony Pictures, şimdi de özünde beşgen karelerin üstüne küçük plastik evler koymaktan ibaret olan Catan’ı beyaz perdeye uyarlamaya hazırlanıyor. Hikaye ne olacak, yönetmen kim belli değil. Ortada bir senaryo da yok zaten. Filmin prodüktörleri arasında Gail Katz, Dan Lin ve Jonathan Eirich olacak. Senaryoyu ise Blaise Hemingway yazacak.

Catan 1

E filmin senaryosu yok, yönetmeni belli değil, neyin anlaşması imzalanıyor? Markanın elbette. Düşünce biçimini anlaması çok basit aslında. Buradaki plan zırnık seviyede kreatif düşünce içermiyor. Bu sadece bir pazarlama hamlesi. Bilinmedik bir markayla risk almak yerine, insanların kulağının aşina olduğu isimlere bel bağlayınca pazarlamaya daha az para harcıyorsunuz. Böylelikle filminizin elde edebileceği kâr marjı yükseliyor.

Evet, anlıyorum, ama artık bu tip “marka” filmleri bitsin ya. Film dediğin uyarlanacaksa kitaptan uyarlanır, tiyatrodan uyarlanır, diziden uyarlanır, video oyunlarından uyarlanır. Çok inanıyorsanız gidip masaüstü rol yapma oyunlarındaki seanslarınızdan da film uyarlaması yapabilirsiniz, ama gözünüzü seveyim artık lunapark aletlerinden, meyve kesmeli telefon oyunlarından ve oyuncaklardan film yapmayın ya. Gerçekten suyu çıkmadı mı artık?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.