Kabul ediyorum: PlayStation kullanıcıları için oyun oynamak her zaman diğer platformlardan bir tık daha değişik oldu. XBox’taki çeşitlilik ve geriye dönüşlü oynama zevki her zaman sağlanmamış olabilir. Bilgisayar oyuncuları kadar sayısız seçenekleri ve modlama arzularına kavuşamamış da olabilirler. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, PlayStation’ı olan kişiler her zaman için bir adım ileride oldu sebepsizce.

Yıllarca değişen modelleri ve sağladığı imkanlarıyla PlayStation kullanıcıları benim gözümde hep farklı yerde konumlandı. Misal aradığınız birçok oyunu bilgisayarda oynayabildiğim halde God of War gibi oyunları oynayabilmek için sırf PlayStation sahibi olmam gerekçesi sinirimi bozuyordu. Ancak bunu yıllar sonra PS4 kolunu bilgisayara uyumlayarak aslında klavyeden daha rahat bir yöntem olan konsolla oynama zevkine erişince anladım: PlayStation ben ne dersem diyeyim hep özel kalacak.

PS Vita’nın fişini çekmeye hazırlandığı şu günlerde Sony, PS4 için bu özel kalma durumunu da devam ettirmeye çalışıyor üstelik. Asla sonu gelmeyecek gibi gözüken oyun sektöründe, belki de PS kullanıcılarının en büyük şikayetiydi eski oyunları oynayamamak. PS2 veya PS3’te bu özellikler bir şekilde üstesinden gelinebilir yöntemlerle hallededilse bile, PS4 kesin ve katı kurallarıyla imkan sağlamıyordu. Ancak artık sevinebiliriz, çünkü PS4 kullanıcıları eski PS2 oyunlarını da oynayabilecekler!

Z9305

Ancak sevincimizde şöyle bir nokta var ki, kursağımızda bırakıyor mutluluğumuzu: Bu özellik PlayStation Now kullanıcılarına şimdilik yalnızca Amerika‘da geçerli olarak sağlanıyor. Yani dünyanın herhangi bir yerine daha açılmadan önce bunu bol nüfuslu Amerika’da deneyecek Sony. Yanlış bir taktik değil, ancak bize kadar gelmesi ne kadar zaman alır biraz merak konusu.

PlayStation’ın resmi bloğunda yer alan açıklamadan bir kesit bırakıyoruz hemen aşağıya:

“Bugünden başlayarak, PlayStation Now ile PS4’ünüzde eski oyunları hem yerel hem de tek başınıza oynayabileceğinizi duyurmaktan dolayı müthiş kıvanç duyuyoruz. Üstelik sadece tek bir abonelik ile!

PS Now’ın sağladığı imkan ile PS2 oyunlarını yeniden uyarlama (remaster) şeklinde PS4’te oynayabileceksiniz.”

Dediğimiz gibi şimdilik sadece Amerika kullanıcıları için geçerli olacak bu özellik. Ancak fazla talep görmesi durumunda diğer ülkelere de gelmesi uzun sürmez belki, ne dersiniz? Böyle bir özellik ile eski PS2 oyunlarınızı oynamak ve ufak nostaljiler yaşamak ister miydiniz?

 

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.