Geçtiğimiz günlerde, kuranlar affetsin adını şu an anımsayamadığım bir sitede Brooklyn Nine-Nine‘ın içinde bulunduğu, başlığıyla kafamda cam kıran bir listeye denk geldim, adı: “İnsanların birbirlerine iyi davrandığı X dizi” gibi bir şeydi. Gerçekten de başrollerini Andy Samberg, Melissa Fumero ve Andre Braugher‘ın paylaştığı komedi dizisi bu tanımın harfiyen karşılığı. Herkes biraz garip ve ezik bazen, ama genel olarak ortalama bir post-modern hikayeden çok daha az göz devirme, çok daha az aşağılama, çok daha az bozma var. Herkes kendi garip ve ezikliği içinde gül gibi geçinip gidiyor.

Bu sanırım gerçek hayatta da böyle olmalarından kaynaklanıyor.

Brooklyn Nine-Nine 5

Malumunuz, dizide Çavuş Terry Jeffords’ı canlandıran Terry Crews‘ın başı dizi dışarısında dolu biraz. Eski bir Amerikan futbolcusu olan, on parmağında on marifet Crews; Hollywood’u saran cinsel taciz ve uygunsuz davranış ifşası akımı esnasında kendisinin de bir Hollywood menajeri tarafından taciz edildiğini açıklamış, sonuçlar idealden uzak olmuştu. Her ne kadar bu hareketi pek çok kişiden medeni cesareti ile alkış toplasa da, kaba yürekli insanlar arasından “Koskoca adamsın, patlatsaydın bir tane sen de” ile “Erkek adam taciz edilmez” civarı arasında yorum yapanlar oldu.

Geçtiğimiz hafta Crews bu konuyla ilintili olarak zehirli maskülenite ve cinsel saldırılar konusunda Amerikan senatosu karşısında bir beyan verdi. Twitter’a şöyle bir cümlesi düştü Crews’un:

Bana defalarca bunun taciz olmadığı söylendi. Bu sadece bir şakaydı. Bir oyundu. Ben de diyebiliyorum ki, bir insan için oyun olan başkası için küçük düşürülme olabilir.”

Crews bu beyanı verirken, Brookyln Nine-Nine‘daki ekip arkadaşları da onun yanındalardı. Andy Samberg tüm senato beyanı esnasında B99 kadrosunun toplu mesaj grubundan Crews’a destek mesajları attığını yazarken, Twitter’dan da tüm ekip şirinliklerle, güzelliklerle rol arkadaşlarına omuz verdiler.

Charles Boyle‘u oynayan Joe LoTruglio: “Ve böylece yorgun bir dünyaya, iyi bir hareketin ışığı düştü. Terry Crews, seni seviyorum kardeşim. Sonuna kadar seninleyim.”

Gina Linetti‘yi oynayan Chelsea Peretti: Tecavüz, taciz ve saldırı sıklıkla ‘kadın sorunu’ olarak ele alınıyor, erkek çocuklar ve yetişkin erkekler sessiz kurbanlar olarak kenara atılıyor. Terry Crews’un bu kültür hakkında itirazlarını sesli olarak dile getiriyor olması iyi bir şey ve onu destekleyenler, kendi gerçeğini açıkladığı için onunla dalga geçenlerden daha yüksek sesli olmalılar.”

Dizinin yaratıcılarından Dan Goor: Terry Crews’u tanıyor olmanın ne kadar büyük bir şeref ve ayrıcalık olduğunu yeterince vurgulayamam. O sadece tanıdığım en güçlü adam değil, o aynı zamanda tanıdığım en cesur adam. Seni seviyor ve destekliyorum Terry.”

Amy Santiago‘yu canlandıran Melissa Fumero: AYNEN!! Kendi hakikatini konuştuğu için Terry Crews’la o kadar gurur duyuyorum ki. Seni seviyoruz Terry ve seninle birlikte duruyoruz!”

Ay canlarım benim ya! Ne sevimli bir dizi ekibi lan bu? İnsanın gerçekten diziyi bir tur daha açıp baştan bitiresi geliyor be…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.