House MD biteli aşağı yukarı bir iki buçuk sene oluyor artık. Hugh Laurie’nin başrolünde oynadığı dizi, 2012’nin Mayıs’ında Sherlock Holmes’e bolca gönderme yapan finaliyle perdeyi kapattı. Ne hikmetse, o günden beri pek de anıldığını duymuyorum sağda solda. Ara ara birkaç House alıntısına denk gelmek haricinde çok zamanında kalmış bir dizi gibi oldu House. Halbuki öyle olmaması gerekiyordu bana sorarsanız.

Bunun pek çok sebebi var. Örneğin House belki de çekilmiş en iyi Sherlock uyarlamalarından biriydi. Diziyi izlemediyseniz “ne alaka?” diyeceksiniz muhtemelen, ama diziyi izleyenleriniz büyük ihtimalle Elementary, Sherlock, Guy Ritchie filmleri gibi işlere bakıp “House bunu yapmıştı zaten” diye iç geçirmişti. Ana kadro şahaneydi, hikayeler tam tadımlıktı, dizi risk almayı ve uygulamayı da seviyordu… Ama en bahsi geçmeyen şey, konuk oyuncularının kalitesiydi. Geçen gün fark ettik ki, bugün yıldız dediğimiz pek çok kişi, kitlelere ulaşmadan önce House’da konuk oyuncu olarak etkilemişti bizi.

E madem öyle, bunları bir sayalım dedik. Buyurun!

 

7. Michael B. Jordan (Love is Blind, 2012)

Michael B Jordan House

Listemizin ilk maddesi, aslında kronolojik olarak en son gördüğümüz. Şimdilerde yıldızı giderek parlayan ve bu sene daha da ışıldayacak olan Michael B. Jordan, dizinin son sezonunda gözükmüştü. Birden tüm seslere karşı aşırı duyarlı olan bir hastayı canlandıran Jordan’ın şansına, Love is Blind medikal dramayı arka plana atan bölümlerden biriydi; ana olay House’un annesinin yeni sevgilisiydi. Fakat yine de, Jordan büyük patlamasını gerçekleştirmeden önce House’a girdiğinden, listemize de girmeyi başardı.

 

6. Evan Peters (Last Resort, 2008)

Evan Peters House

Tanıdınız mı? Evan Peters, ilginçtir, bu bölümün en hatırlanası isimlerinden biriydi. House ve ekibiyle birlikte hastalığına tedavi arayan deli bir hastanın rehine aldığı ekipten biriydi ve bölümün bir nevi komedi unsuruydu. Ondan sonra Kick-Ass’te ufak bir rolle karşımıza çıkan Peters, büyük patlamasını bu sene gerçekleştirdi. X-Men: Days of Future Past’te süre olarak kısa, ama eğlence faktörü olarak devasa bir rolü üstlendi; Quicksilver oldu, senenin en muazzam sahnelerinden birinde de o vardı.

 

5. Elizabeth Mitchell (Damned If You Do, 2004)

Elizabeth Mitchell House

Lost, V ve Revolution ile üst üste sağlam bir çizgi çizdi kendine Mitchell. Bu üç diziyle de bol övgü aldı, hatta Lost ile Emmy ödülüne aday bile gösterildi. Fakat bunlardan önce House’un ilk sezonunun en akılda kalıcı bölümlerinden birinin ana karakteriydi. Kendisi Damned If You Do’da bilinmeyen bir şeye alerjik reaksiyon gösteren bir rahibeyi oynuyordu. Kendisinin alerji odasında gösterdiği performans gelecek başarısına delalet myidi bilinmez, ama dizinin en unutulmaz sahnelerinden biriydi orası kesin.

 

4. Leighton Meester (Lines In the Sand, Informed Consent – 2006)

Leighton Meester House

Bu sefer bir değil, iki bölümde karşımıza çıkan biriyle karşı karşıyayız. Sonradan Gossip Girl’deki Blair olarak ünlenecek ve oradan birkaç ilginç film rolüne yürüyecek olan Leighton Meester, House izleyenler için en başta “House’a aşık olan 16 yaşındaki o kız” idi. Gerçekten de Ali karakteri dizinin akılda kalıcı hikaye arklarından biriydi, zaten dikkat ettyiseniz ondan başka da iki bölüm oynamış konuk oyuncu yok listemizde. Bu arada ilginç bir detay, Leighton Meester’ın Gossip Girl sonrası ilk rollerinden biri de The Oranges’dı. Konusu? Hugh Laurie’nin oynadığı bir karakterle yaş farkına rağmen yaşadığı yasak aşk. Vay arkadaş!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

  1. Affedilmeyen Reply

    Yazıyı okuyunca çok duygulandım. Ne kadar çok özlemişim Dr. House’u. Aglamıyorum sadece gözüme odun kaçtı.

  2. dalvadorsali Reply

    Bunun birde Scrubs versiyonunu yapmak lazım, ona da gelip sonradan büyük patlama yapanların sayısı çok çok fazladır..

  3. house gerçekten efsanevi bir diziydi izlediğim ilk dizi house’du ve izlediğim en iyi dizi house’dur ne sherlock ne prison break nede dexter niceleri eline su dökemez bu dizinin birde scofield reyizde katılmıştı ama o ara patlamıştı ünü zaten

  4. Bir de Greg Grunberg var. Çok ünlü olmadı sonunda ama birçok dizide oynadı. Heroes dizisindeki kemik rolünden birkaç ay önce ilk House’ta gözüktü 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.