Şu hayatta bir geek olarak günlük yaşantımda düzeltmeye çalıştığım bir takım yaygın yanılgılar var. Deadpool ve X-Men filmlerinin Iron Man ile aynı evrende olmadıkları gibi. George Lucas’ın Star Wars’ı aslında dokuz parçalık “Journal of the Whills” diye bir destan olarak yazıp, sonradan “bunu bana çektirtmezler, en tekil olana yürüyeyim” diye dördüncü filmi prodüksiyona alması gibi. Ve belki de en önemlisi, Pokémon’un aslında hayatına bir oyun olarak başlaması gibi. 

2000’li yılların başına küresel bir anime fenomeni olarak damga vuran Pokémon, aslında 1996 senesinde Nintendo‘nun Game Boy platformu için çıkarttığı bir oyundu. O zamanlar memlekete Game Boy sadece Almanya’dan ziyarete gelen kuzenler aracılığıyla girdiği için, ülkecek böyle bir gerçekten haberdar değildik. Pek sonraları Pokémon burada inanılmaz bir popülarite sahibi olunca herşeye muktedir korsan sidiciler ne yaptılar, ne ettiler bir şekilde Game Boy emülatörü ile birlikte CD’de Pokémon oyunlarını satmaya başladılar. Biz de oyunlarla ancak o zaman tanışabildik.

pokemon-red-blue-screen

İlk seriye ilham veren oyunlar Red ve Blue idi. Sonradan anime çok popülerleşince, aşağı yukarı onun konusunu takip eden Yellow da piyasaya çıktı. Bu üç oyun, bugün dahi açılsa oynanacak derecede keyifli işlerdi, gayet de güzel yaşlandılar. Peki böyle niye uzun uzun anlatıyorum? Zira bütün bu Pokémon efsanesine sebebiyet veren oyunları oynamamak için artık resmi olarak bahaneniz kalmayacak. Zira Pokémon Red, Blue ve Yellow 27 Şubat 2016’da Nintendo 3DS için e-shop’tan yayınlanacaklar.

Ülkemizde gayet kolaylıkla bulunabilen 3DS’i almak için sebep arıyorsanız -ki daha önce başka sebepler de saymıştık şurada– bu çok müthiş bir itici güç olabilir. Bu üç oyun, aşağı yukarı 96 versiyonlarıyla eshop’a teşrif edecekler. Tek fark, önceden fiziksel kablo gerektiren Pokémon takasını kablosuz internet ağı üzerinden yapabilecek olmanız. Muhtemelen Missingno gibi meşhur bug’lara dahi dokunmayacaklardır. Valla kimse kusura bakmasın, ben 3DS’imi 27 Şubat için hazırlamaya başladım. Otobüsler, metrolar Pokémon diyarı olacak artık!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.