Terminator Salvation kötü bir filmdi. Yapacak çok bir şey yok. Kadrosunda Bryce Dallas Howard gibi, Anton Yelchin gibi, o sıralarda ünlü olan Avatar’daki çocuk gibi kaliteli oyuncular vardı. Kameranın arkasında o dönem büyük Hollywood hitleri çıkartmayı biliyormuş gibi gözüken bir ekip vardı. Filmin senaryosu muhteşem Jonathan Nolan tarafından yazılmaya başlanmıştı. Ancak sonuç güzel olmadı. Bunu ben biliyorum. Siz biliyorsunuz.

Belli ki Christian Bale de biliyor.

Terminator Salvation

Galli aktör, Happy Sad Confused podcast’ine verdiği röportajda filmde oynamaktan dolayı pişmanlık duyduğunu dile getirdi. Genelde aktörler geçmiş projelerini kötülemezler; hem projedeki takım arkadaşlarına ayıp etmek istemezler, hem de projenin arkasındaki kodamanların tepkisini çekmekten korkarlar. Bale şükür ki dikine ateş eden bir adam olduğu için, çekinmeden şunları ifade etmiş:

Üç kez hayır dedim. Seri hakkında düşünüyordum ki – Dedim, ‘Yok, buradan bir hikaye çıkamaz’. İlk filmi İngiltere’de izleyip sevmiştim, gidip ikinci filmi de izlemiştim. Olan olaylar Yazarlar Grevi falan derken talihsizdi. Jonathan Nolan projeye girebilmiş ve harika bir senaryo yazmaya başlamıştı, ancak sonra daha önceden söz verdiği bir projeye çekildi. Bu benim içimde yara kaldı, çünkü gerçekten o durumu tekrar canlandırabilmiş olmayı dilerdim. Gelin görün ki maalesef prodüksiyon esnasında bunun olmayacağını anlayabiliyordunuz. Çok büyük yazık. […] Aynı zamanda bir sapkın tarafım da oldu. İnsanlar bana kesinlikle ve kesinlikle o rolü almamam gerektiğini söylüyorlardı, ben de aynı fikirdeydim. Ancak sonradan insanlar bu fikirlerini dile getirmeye başladılar. Ben de ‘Demek öyle ha? Pekâlâ. Al o zaman bak ’ diye hissetmeye başladım. Tercihimde bu da etkili oldu.”

Özet geçelim mi?

  1. Jonathan Nolan filmi yazmaya başlamış, Christian Bale onunla birkaç kez çalışmış biri olarak projeye coşmuş
  2. Rolün kendisine uygun olmadığını biliyor ve hissediyormuş, böyle diyenlere inat kabul etmiş
  3. Nolan projeden kopunca, filmin kötüye gitmeye başladığını fark etmiş, fakat müdahale edememiş
  4. Bugün projeden pişman

İşte bazen projeler böyle yalan oluyor sevgili geek alemi. Bale pişmanlığında haklı. İfadesinde dürüst. Biz de önümüze bakalım. Hazır Cameron almış filmin haklarını geri, belli mi olur belki Salvation’ı unutturacak bir şeyler gelir yakında; ne dersiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.