Çin sinemasının son yıllarda Hollywood erkanına tırnaklarını yedirtecek derecede muhteşem bir yükseliş grafiği çizdiğini muhtemelen ilk defa bizden duymuyorsunuzdur. Çin Halk Cumhuriyeti sinema sektöründe sözü geçen bir aktör artık. Büyük Hollywood yıldızlarını anakaraya davet edip filmler çekiyor, mega filmlerin hepsinin arzu nesnesi olmaya başlıyor ve kendisi de çok harika prodüksiyonlara imza atıyor.

Yalnız bu harika prodüksiyonlar arasında çok özel bir tanesi var ki, biz bunun örneğini herhalde hiç görmemişizdir, bundan sonra da hiç görmeyiz. Çin ve Japonya’nın ortak bir prodüksiyon olarak başlattıkları film Legend of the Demon Cat için stüdyo Moonstone Films bir set inşa etmiş. Normal insan seti değil. Normal insan seti yapmak istememişler. Onun yerine inşaatı beş yıl süren, sürdürülebilir materyallerle yapılan ve 200 milyon dolar tutan küçük bir şehir yapmışlar.

Bakın arkadaşlar, adamların sadece sete ayırdığı paranın Avengers 2’nin bütçesiyle denk olmasını geçiyorum. Bu set inşasının beş yıl sürmesini de geçiyorum. İçeriye baya göller, evler, sokaklar, parklar ve bahçeler yapmışlar. Çekim yaklaşık yüz elli gün sürmüş. Binlerce figüran kullanmışlar. Yüzlerce ekip elemanı istiham edilmiş. Japonya’da binlerde görsel efekt çekimi oluşturulmuş. Ve tüm bunların bitimiyle terk edilen set şimdi lunapark ve konut olarak kullanılacak.

Peki tüm bunların sonucunda elde edilecek olan filmin konusu ne? Japon bir keşiş ile Çinli bir şair, Tang Hanedanlığı döneminde geçen hikayemizde bir generalin karısını ele geçirip İmparator’un sarayında keşmekeş yaratan şeytani bir kediyi yakalamaya çalışacaklar.

Evet.

https://www.youtube.com/watch?v=TDI_E-R8STQ

Yani işin kedi kısmıyla ilgili bir yorum yapamıyoruz, Allah sahibine bağışlasın. Ama bu hırs ve azmi takdir etmemek mümkün değil gerçekten. Adamlar beş yıl set inşa etmiş ya, beş! Filmin kendisini geçtik, seti görmek istiyoruz yani biz…

Kaige Chen’in yönettiği, başrollerini Xuan Huang, Shota Sometani ve Yuqi Zhang’ın paylaştığı Kûkai Çin’de 22 Aralık tarihinde vizyona girecek. Bizim memlekete ya da Batı’da herhangi bir yere gelecek mi henüz bilmiyoruz. Olası bir set ziyaretini ise notlarımız arasına aldık. Ya siz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.