Süper kahraman filmlerinin kendi içlerinde sabit bir türe dahil olmadıkları çokça dile getirdiğimiz bir gerçek. Buna en iyi örnek olarak gösterebileceğimiz dünya ise Marvel’ın sinematik evreni. Orada Thor: The Dark World basbayağı fantastik bir filmken, hemen sonrasında çıkan Captain America: The Winter Soldier casus filmi kategorisine dahil. Bu yüzden ileride gelecek bilim kurgu filmlerinden de benzer şekilde farklı türleri keşfe çıkmalarını bekliyoruz. Ama tabii bunun da bir sınırı var. Sonuçta çektiğiniz şeyin çizgi romanlarda geniş bir geçmişi var ve hiçbir şey değilse, en azından ruhunun bir bölümüne sadık kalmanız gerekiyor.

Öyle gözüküyor ki yeni Fantastic Four filmi bu sınırın üzerinden geçmekle kalmayıp, baya üstünde ip atlayacak, seksek oynayacak, çizgi dünya üzerinden silecek. Abartıyor gibi gözüküyorum değil mi? Durun o zaman, size de açıklayayım, abartıyor muyum yoksa az mı söylüyorum siz karar verin. Fantastic Four filminin hazırlıklarını yapan Fox Studios’un bir yöneticisi, Marvel’ın bir numaralı ailesinin yeni filminin “found footage” türünde olacağını söyledi. Yani Blair Witch, Paranormal Activity ve en önemlisi Fantastic Four’un yönetmeni Josh Trank’in önceki filmi Chronicle gibi “el kamerasına çekilmiş, birisi tarafından bulunmuş” tarzda bir film.

de7b1160-9a2d-11e3-a6aa-3d59e9c1043a_MichaelJordan_KateMara_MilesTeller_JamieBell_022014

Başka biri demiş olsa, hüsnü kuruntu der geçerdik. Fakat yöneticinin bunu “Josh Trank’in yaptığı şey bu, olayı bu” şeklinde duyurmasından, hiçbir şey değilse Fox’un Trank’i işe almasının sebeplerinden bir tanesinin bu olduğunu çıkarabiliyoruz. Ve gerçekten de anlam vermekte zorlanıyoruz durduğumuz noktadan. Chronicle’da found footage tarzı işliyordu zira Chronicle küçük çaplı bir filmdi, karakterlerin yaptıkları da küçük çaplıydı. Fantastic Four ise galaksiyi düzenli olarak devasa uzaylılardan kurtaran bir ekip. Ve bu filmin büyük efektleri, dev aksiyon sahneleri olacak. Found footage tarzı bu noktada kimin, nasıl işine yarayabilir? Ayak bağı olmaktan başka ne yapabilir?

Sizin görüşlerinizi de gerçekten çok merak ediyoruz. Dürüst fikrimiz, found footage geyiğinin zaten inceden sıkmaya başladığı yönünde. Bir de bunun üstüne, bu tarzı büyük bütçeli bir süper kahraman filmine yakıştıramıyoruz. Siz ne diyorsunuz? Oluru var mı, biz mi abartıyoruz? Yoksa gerçekten de bu dünyanın en saçma fikri mi? Ne dersiniz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.