Suudi Arabistan bir monarşi. Absolut monarşi. Teokratik bir absolut monarşi. Bu kompleks bir terim gibi gelebilir, ancak esasında sadece bir insan tarafından dini yönergelere göre yönetildiği anlamına geliyor. Bu insanın bir de varisi oluyor. Bu durumda da şu an gördüğümüz bu “progresif tutum” mevcut Suudi varisinin başı altından çıkıyor. Prens Muhammed bin Selman‘ın “Vizyon 2030” projesi dahilinde yapılan bir hareket de gelip sitemize konuk oluyor. 35 senelik sinema yasağının kalkması. 

Ki araya girmeden, düşünmeden de edemiyorum: Dünyanın bir yerinde kadınlara araba sürme “hakkını” geçen sene vermiş bir ülke var. Bu ülke var. Çok kuyu köşe bir yerde falan değil, baya kabak gibi de bir kavşak noktasında. Bu ülkeyle başka ülkeler ticaret yapıyor, silah satıyor, ziyaretlerde bulunuyor, diplomatik olarak alkış falan tutuyor. Öte yandan o ülkenin az çaprazında da Suriye beş senedir elindeki artmış insan haklarını coğrafyaya itelemeye ant içmiş ülkeler tarafından savaşa fiştekleniyor.

Bu oluyor ha. Kimse bu çifte standardı gizlemiyor, kimse bununla ilgili örtünme ihtiyacı hissetmiyor.

FILE PHOTO: Saudis watch composer Yanni perform at Princess Nourah bint Abdulrahman University in Riyadh

Ama evet, konumuza dönelim: 35 senedir sinema salonları yasaktı bu memlekette. Suudi Arabistan kraliyet ailesinin mezhebi anlayışlarına ters düştüğü sebebiyle 1980’lerde kamuya açık sinema salonları yasaklanmıştı. Uzun süre boyunca da belgesel gösteren bir adet IMAX salonu haricinde hiçbir salon bulunamadı. 2005’te küçük reform kıpırdanmaları oldu, ancak tam olarak kapıları ancak açtılar. Bugün, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı bu yasağın kalkacağını ve Mart 2018’den itibaren halka açık sinema salonlarının işlemeye başlayacağının müjdesini verdi. Devlet 2030’a kadar ülkede 2700 ekran ve 300 salonun olmasını umuyor.

Suudi Arabistan halkı için keyif verici bir haber şüphesiz. İnsanlık için de keyif verici bir haber. Umarız bu hareketin direkt bir sonucu olarak Suudi Arabistan’da yaşayan insanların zihinleri açılır, ufukları genişler, dünyaları açılır. Ve yine umarız ki, hem anlamsız yasaklar, hem anlamsız yasakları olumlayan faktörler, hem de bundan utanmayan insanlar küçülmek suretiyle çabuk çabuk biterler. Hayırlı olsun Suudi Arabistan’a.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.