Geçtiğimiz hafta sizlerle DCEU’nun başına geçirilen James Gunn ve Peter Safran önderliğindeki yeni planında alacağı kararlara yönelik bir raporu ve olası sonuçlarını paylaşmıştık. Detaylarına şuradan ulaşabileceğiniz o rapora göre Snyderverse şeklinde de kısaca ifade edebileceğimiz dönemden miras Wonder Woman ve Superman filmleri rafa kalkmış; Jason Momoa, Aquaman rolünden ayrılacak ve DC de bundan sonrasında son Batman ve Joker filmleri gibi, bu yapımların dışında kalan o evrende ilerleyecekti. Bu kararlar da sırayla muhataplarında yankılanıyor. DCEU gündeminde Henry Cavill’in Superman rolüne veda ettiğini resmi olarak duyurması, Wonder Woman yönetmeni Patty Jenkins’in projeden neden ayrıldığına yönelik açıklamaların gerçekleri yansıtmadığını söylemesi var.

Cavill ve Superman ile başlayalım. İki gün önce ana sayfalarımıza James Gunn’ın yeni bir Superman filmi üzerinde yoğunlaştığı, bu Superman filminin bir orijin hikâyesi olmayacağı fakat karakterin ilk zamanlarına odaklanacağı ve rol için Cavill dışındaki bir aktörün düşünüldüğü haberleri, Ben Affleck ile de bir DC filmini yönetmesi için görüşüldüğü notlarıyla beraber düşmüştü. Bu haberin hemen ardından Henry Cavill de kendi instagram hesabında role veda ettiğini açıkladı. Daha önce yayınlanan rapor sebebiyle bunun olabileceğini biliyorduk, eh bir de DCEU içerisinde şu anda zaten kaç tane farklı Superman, Batman, Joker vb. olduğunu saymayı bırakmıştık. Dolayısıyla bu kadarla kalsaydı Cavill’in artık Superman’i canlandırmayacak olması herhangi bir rol değişimi haberiydi. Zaten kendisi de Amazon için bir Warhammer 40K dizisine gözünü dikmişti, belki böylesi daha iyi.

Fakat bunun, Witcher’daki rolünü bırakmasıyla az çok aynı döneme gelecek şekilde Black Adam’ın after-credits sahnesinde Superman rolüne döndüğünün duyurulmasının hemen ardından yaşanması ve benzer bir süreçle, rolü üstlenmesinin yıl dönümünü kutlayan Gal Gadot’un bu paylaşımının üzerine Wonder Woman’ın iptal haberini almamız birleşince, DCEU içerisinden art niyet olmasa dahi çok manidar bir zamanlama seçilmiş izlenimi veriyor. Ve ısrarlı bir şekilde dolaşan konuşmalara göre başrol değişimleri bu kadarla da kalmayacak; Aquaman, Flash ve yakın zamanda hikâyesi tamamlanacak olan Shazam da dâhil olmak üzere komple bir kadro değişimi kesinleşti.

Tabii ki Jason Momoa ve Ben Affleck örneğinde olduğu gibi bu değişimler, orijinal rolleriyle bağı kesilen oyuncuların bir daha evren içerisinde görünmeyeceği anlamına gelmiyor; farklı projeler ve konumlarda DC içerisinde tekrar görebiliriz onları. Buradan çıkartmamız gereken şey, James Gunn’ın başını çektiği bu yeni dönemde şimdiye kadar kurulan paylaşımlı evrene bir sünger çekiliyor oluşu. Temiz ve boş bir sayfayı hangi başlıklarla dolduracağımız belli olana kadar -eğer çok büyük bir değişiklik olmazsa- izleyeceğimiz herhangi bir filmin, mesela olayları bitmeyen The Flash filminin ne anlattığının DCEU geleceği için hiçbir önemi kalmıyor.

Wonder Woman ve Patty Jenkins tarafında ise bambaşka bir tartışma var. İlk açıklamayla Wonder Woman 3 şimdilik rafa kalkmış, başrol Gal Gadot ve Patty Jenkins de bunun bir uzantısı olarak yeni bir Wonder Woman filminden azat edilmişlerdi. Durumun sebebi olarak Patty Jenkins tarafından yazılan senaryonun James Gunn ve Peter Safran ikilisi tarafından yönlendirilecek yeni DCEU için uygun olmaması, bunun sonucunda da Patty Jenkins’in projeden çekilmesi gösterilmişti. Hâlihazırda Lucas Film için Rogue Squadron isimli, detayları belirlenmemiş bir film hazırlığında bulunan Jenkins, Wonder Woman 3’ten ayrılmanın kendi kararı olmadığını, söylenenin aksine kendisinden istenenleri değerlendirmeye açık olduğunu fakat kendi anladığı şekliyle şu an için projeye devam etmek adına yapabileceği herhangi bir şeyin bulunmadığını açıkladı. James Gunn da Jenkins’i destekler biçimde stüdyonun kendisi ve Peter Safran tarafında Jenkins ile olan tüm iletişimlerinin hoş ve profesyonel olduğunu, Jenkins’in açıklamasının altına iliştirdi.

Görünene göre ileride bir Wonder Woman filmi olacaksa Gal Gadot ve Patty Jenkins onun içerisinde olmayacaklar. İleride bir Wonder Woman projesi var mı? Henüz bilmiyoruz. Ben Affleck ve Jason Momoa isimleri için farklı şeyler konuşuldu, daha genç bir Superman filmi sebebiyle Cavill şimdilik pelerini bıraktı ama daha genç olmayan bir Superman fikri de her zaman orada duracak. Gal Gadot ile ilgili ise kimse konuşmuyor, tüm Wonder Woman konuşmaları biraz gıyabında gerçekleşiyor. Buradan da bir yankı çıkması lazım, bekleyeceğiz.

Olan biteni olabildiğince özetledim diye düşünüyorum, atladığım varsa affola. İleride içerisinde Batman gibi karakterlerin görüneceği bir The Flash filmi, devamının geleceğine yönelik olarak çekilmiş Superman’i de içeren bir Black Adam ve yine Justice League’den Aquaman filmi varken “Biz önceki yapılanları hesaba katmayı bırakıyoruz” kararını almak değil ama bu kararı benzeri üç karar değişikliğinden sonra ve yerine ne koyulacağını satır araları dışında ilan etmeden paylaşmak bana hâlâ garip geliyor. Günün sonunda DC’nin sinema serüveni kazandırdığı para dışında iyi değildi ve böyle bir değişikliğe ihtiyaç vardı, bunu hepimiz biliyoruz. Nitekim yoldaki müzikal bir Joker ve The Batman devam filmleri de bu yüzden şimdiye kadar seyirciler açısından bir sorun teşkil etmedi, uzunca bir zamandır birbiriyle karşılaşmayan süper kahramanlara alışkınız. Ya bu yöntem kendileri için daha kazançlı ve içinden çıkılabilir ya da Flash filmiyle filan bir şeyleri bağlayıp emin adımlar attıklarını kanıtlayacaklarını düşünüyorlar. Bence ikisi de değil ama konu hakkında haddinden fazla konuştum, geri kalanı size bırakayım. Yorumlara bekleriz.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

2 Comments

  1. DC artık bişey yapmasa da olur, zaten kendileri de ne yaptıklarını bilmiyorlar.. Gerek yok Marvel çizgi romanları ve filmleri yeter.. Dc nin de çizgi romanları kafi, hiç film işine girmesinler beceremiyorlar..

    • Meltem güzel özetlemişsin olayları. Ortada bir evren kalmadığı için adamlar sıfırlıyor doğal olarak. Süpermeni hiç kullanmadılar bile 5-6 sene boyunca. Sıfırlanması daha iyi olacak gibi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.