Bilmiyorum farkında mısınız, ama Barack Obama, Amerikan tarihinin ilk sosyal medya Başkan’ıydı. Durum esasında bizim için de geçerli, ancak bizim liderimiz son on beş yıldır aynı olduğu için, bu kadar net bir ayrım yapmak söz konusu değil: Bizimkisi zaten bir milyon şeyin ilk başkanı oldu. Ancak Obama için çok net bir ayrım var: Kendisi sosyal medyanın yeni yeni filizlenmeye başladığı 2008 yılında başkan oldu. Facebook’lar, Twitter’lar, Snapchat’ler onun döneminde kurulmadılarsa bile, onun döneminde serpildiler.

Dolayısıyla bu müthiş bir problem yarattı ki, nasıl çözüleceğini Engadget’tan okuyana kadar bu problemin farkında değildim: O sosyal medya hesaplarındaki içerikler ne olacak? Gerçekten, sevgiliyle ortak hesap açıp sonra ayrılanlar bile bir hafta baş ağrısı çekiyorlar, koskoca Amerikan başkanının içerikleri ne yapılacak, silinecek mi? Hesap adı mı değişecek? E sonra yeni başkan baştan takipçi mi kasacak?

potus_phone_tout

Bana kalırsa gerçekten, muhteşem bir sorun bu, çözümünü de keyifle izledim. Amerika şöyle yapmaya karar vermiş, Barack Obama’nın 11 milyon takipçili POTUS hesabı, bundan sonra Amerika’ya ait bir kurum muamelesi görecek. Yani Amerikan başkanları, bundan sonra nükleer silahların kodlarıyla birlikte, Twitter şifresini de haleflerine devredecekler. Obama’nın tweet’leri de POTUS44 isimli bir hesaba aktarılacak. Aynısı Snapchat, YouTube gibi yerler için de geçerli. Ve elbette takipçi kopyalama da olmayacak.

Michelle Obama için de benzer bir durum geçerli, onun açtığı FLOTUS (First Lady of the United States) hesabı da kurumsal kabul edilecek. Ancak orada şöyle bir durum var, eğer Hillary Clinton seçilirse, Amerikan devletinin FGOTUS (First Gentlemen of the United States) hesabını satın alması gerekecek. O hesap da baya Hillary destekçisi gözüküyor, zannediyoruz çok da problem olmayacaktır. Ama her halükarda, yeni Amerikan başkanı temiz bir sosyal medyayla başlayacak hayatına. Bu sorunu da böylelikle çözmüş olduk. Bizim ülkede de bir gün güç teslimi yaşanacak falan gibi olursa, aklımızda bulunsun, sosyal medya işinin yolu bu!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.