Mr. Spock rolüyle bütün dünyanın tanıdığı, geek dünyamızın büyükbabası Leonard Nimoy’u kaybettik. Bir yanımızla kalbimiz o kadar kırık ki… Veda yazısına gönder tuşuna basası gelmiyor insanın, son 3 – 4 nesilin geekleri olarak asla hakkını ödeyemeceğimiz bir insanı kaybettik.

Hastaneye kaldırılmadan önce kendi eliyle attığı son tweet: “Hayat bir bahçe gibidir. Mükemmel anlarınız elbet olacak, ama hafızanız dışında bu anları muhafaza edeceğiniz bir yer yok. Uzun yaşayın ve büyüyün.”

Kalbi cız eden bütün Star Trek dostlarımdan rica ederim, birlikte şu sesi tekrar bir dinleyelim:

Çok şey anlatmak, yazıp çizmek istedik… Başladık başladık sildik, ne diyeceğimizi bilemedik. Bilenleriniz kalpten biliyor, 1960’ların orjinal Star Trek serisi, bugün yazıp, okuyup, izlediğimiz eserlerin çok büyük çoğunluğunun var olmasını sağlayan seri. Tam bilmeyen arkadaşlarımıza ise kısaca anlatmamız zor, uzun uzun anlatmaya da biz başlayamadık… Haberi bir verelim, kendimize gelelim, onu da anlatırız.

Spock_funeral

Leonard Nimoy, 1960’lardan bu yana Star Trek’te Spock rolüyle milyonlarca insanın aklına ve kalbine yerleşti. Karizma, çok bilmiş, iyi dövüşen klasik “yakşıklıerkek” başrolün yanında, akıl, zeka ve ‘duruşu’ ile güçlü karakter arketipini hem geeklerin, hem de çizen, yazan, kurgulayan adamların aklına soktu, 70’lerde, 80’lerde, 90’larda ortaya çıkan pek çok “Şahin bakışlı, zeki, duruşa sahip” karakterin bir yönü Spock’a, Nimoy’a aittir.

Star Trek’in başlattığı çılgınlığın içerisinde “Ben Spock Değilim” ve “Ben Spock’um” isminde iki kitap yazıp, soğuk savaş yıllarında, farklı ırkların, cinsiyetlerin temsil edildiği, bir neslin sembolü ve geleceğe bakışın umudu olan bir serinin -bizce- en önemli karakteri olmanın zorluklarını da, muhteşemliğini de çok güzel anlattı.

Live Long and Prosper

Nimoy’un hastaneye kaldırılmadan önce attığı son tweet’i okuyunca daha da bir derbeder olacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=vtQUePN5y40

Belki Star Trek izlememiş, ama Civilization IV oyuncusu dostlarım, sizin de midenize bir yumruk gelsin mi? Bu sesi tanıdınız mı?

https://www.youtube.com/watch?v=lCykB4mCytE

 

Hoşçakal Leonard Nimoy…

Aramızdaki en ‘insan’ ruhlu olan sendin…

4 Yorum

    • çünkü dürüst olmak gerekirse william bell’den fersahlarca daha önemli bir roldür Spock. ben de fringe sayesinde tanıştım, ancak Limoy’u Limoy, Star Trek’i Star Trek yapan şey Spock’tur.

  1. Shadow in the Dark Cevap ver

    Kendisi ne kadar bizden önceki nesillerin geeklerin kalbinde yer etse de bizde onu çoğu dizi de cameo ları ile tanıdık.Star Trek Reboot ile filmde de görme şansım oldu.RIP Mr. Spock

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.