YouTube’un geçtiğimiz üç yüz altmış beş gün içerisinde yaşadıklarının dışı sizi, içi bizi yakar sevgili geekler. Tam da geçen sene bundan birkaç ay önce reklamverenlerin platformdan büyük çaplı bir çekilmesi üzerine Google panik moduna geçmiş, panik moduyla ettikleri de içerik üreticilerinin akıl rahatlığı bakımından dev geri tepmişti. Reklam gelirleri azaldı, insanlar reklam verememeye başladı, reklamların kalitesi düştü, paralar uçtu…

Ama herkes YouTube’da kalmaya devam etti, çünkü büyük ölçüde YouTube alternatifsizdi. Vimeo ve DailyMotion gibi alternatifler kitleden kaybediyordu, Facebook Watch ise anlamsızdı ve bir de zaten Facebook artık cool bir şey değildi. Mark Zuckerberg de bunun farkında. Aynı şekilde, elinin altında cool bir markanın olduğunu da hatırlıyor artık ve oraya yükleniyor: Instagram artık uzun videoları kabul edecek. Hatta bunlar için ayrı bir platform oluşturuyor.

IGTV ile tanışın.

Instagram IGTV

Bugüne kadar sadece bir dakikaya kadar olan videoları kabul eden, bu kabulü başlatarak da Vine’ı bitiren Instagram; şimdi de süreyi altmış dakikaya çıkartacak. Keşfet sekmesi üzerinden erişilebilinecek IGTV, dikey videolar üzerinden çalışacak ve böylelikle Story’lerle de bağlantılı olacak. Instagram’ın buradaki hedefi üst seviye içerikler olmayacak, yani Instagram’dan Kara Sevda’nın son bölümünü izlemeyi beklemeyin. Instagram bu hamlesiyle YouTuber’ları hedeflyecek.

Bu akşam San Francisco’da gerçekleştirilecek bir lansmanla tanıtılacak olan IGTV’nin TechCrunch istikametinden gelen habere göre 4K’ya kadar çözünürlüğü desteklemesi bekleniyor. Keşfet sekmesine giren kullanıcılar önce popüler videolarla, sonra da yarım bıraktıkları videolarla karşılaşacaklar. İşin üretici kısmında ise Instagram bu videoların monetize edilmesine müsaade edecek. Reklam gelirlerinin paylaşımı için ise bir model üzerinde çalışılınıyor.

Şimdiki soru bu modelin çapı ve çeperi. Eğer ödeme çıkışları rahat olur, aracı şirketlere ihtiyaç duydurtmazsa YouTuber’ların ciddi bir bölümü Instagram’a göçebilirler. Yalnız daha önce 1 dakikalık videolarla Vine’ı, Story’lerle de Snapchat’i bitiren Instagram’ın bu seferki rakibi Google. Sadece para kazanma değil, aynı zamanda istatistik takip etme ve içerik yönetimi konusunda da salim sistemler kurması ve işletmesi gerektiriyor. Bunları yaparsa, rekabet kızışacaktır. Peki siz ne diyorsunuz? IGTV’ye hazır mısınız?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.