Geekyapar’ı, Geekyapar yapan çok fazla yazı var ve bu yazıların her birinin benim gönlümde apayrı yerleri var. Geekyapar, sadece içerisinde yazı yazdığım ve içerik üretebildiğim bir yer değil benim için. Üniversitedeyken kimseyle konuşamadığım ilgi alanlarım hakkında konuşma fırsatı bulduğum, yeni ilgi alanları keşfettiğim, benim gibi kendi ilgi alanlarına tutkuyla bağlanan insanları tanıdığım bir konfor alanı burası. Bu yüzden bir nevi Geekyapar’a içerik üretmeyi ve bu sitenin geleneklerini devam ettirmeyi kendime bir borç biliyorum. Bugün de sitemizin klasikleşmiş yazılarından biri olan “MARVEL Filmlerini Hangi Sırayla İzlemeli?” yeniden canlandırıyor ve “MARVEL DÖRDÜNCÜ FAZ Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?” yazımıza başlıyorum.

Öncelikle hemen birkaç uyarı yapmam gerekiyor. İşbu yazı her ne kadar MCU’nun dördüncü faz filmlerini kronolojik olarak sıralamış gibi görünse de yazının asıl sıralaması, dördüncü fazdan alabileceğiniz maksimum hazzı arttırmak için düzenlenmiştir. Bu yüzden bazı dizilerin bölümleri arasına filmler ya da başka diziler girebilir, bunlara şimdiden hazır olun. Öte yandan eğer istediğiniz filmi arıyor fakat bulamıyorsanız muhtemelen şu yazımızda yer almıştır. Marvel’ın dördüncü fazdan önceki filmlerini bulmak için oraya müracaat edebilirsiniz.

1) Loki

Açıkçası Loki dizisi kendisine, bu listenin hatta bundan önceki listemizin herhangi bir yerinde rahatlıkla yer bulabilir. End Game filmi sırasında kahramanlarımızın ilk Avengers filminde anlatılan New York savaşına, yani 2012 yılına geri dönerek yanlışlıkla serbest bıraktıkları Loki’nin, zaman içerisinde ellerini kollarını sallaya sallaya gezen TVA ajanlarıyla yaşadığı oldukça ilginç bir macerayı konu alan Loki dizisi, Marvel evreninde çağ açıp çağ kapatacak cinsten bir yapım.

2) WandaVision

Marvel’ın Disney+ projelerinden ilki olan WandaVision’ın, hiç şüphesiz kendisinden sonra gelecek Marvel dizileri için bir güven oluşturma misyonu vardı. Marvel Sinematik Evreni’nden tanıdığımız ve sevdiğimiz karakterlerin kendi dizilerine kavuşmalarına elbette heyecanlanıyorduk fakat bu kadar güzel bir giriş yapmasını beklemiyorduk. Infinity War’dan yalnızca yirmi bir gün sonra geçen WandaVision dizisi, dördüncü fazın ne derece çılgın olduğunu idrak etmeniz açısından oldukça önemli.

3) The Falcon and Winter Soldier

The Falcon and The Winter Soldier dizisinin dördüncü fazda önemli bir yeri bulunmuyor, en azından şimdiye kadar. Fakat yine de MCU’da gördüğümüz birçok karakterin dördüncü fazda olmayacağını, sevdiğimiz kahramanların artık kalkanı devrettiklerini anlamamız açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor. Steve Rogers’ın emekliliğe ayrılmasının ardından Captain America’nın kalkanına kimin layık olduğunu, bu kalkanın altında hangi ideallerin yer aldığını ve bu ideallerin günümüz dünyasında nasıl bir değişikliğe uğrayacağını konu alan The Falcon and the Winter Soldier, Marvel Sinematik Evreni’nin ruhani değişimini çok güzel bir şekilde temsil ediyor.

 4) Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Özellikle Infinity War ve End Game sonrasında süper kahraman janrasına karşı büyük bir doyum hissettik. Biz artık “Görebileceğimiz her şeyi gördük sanırım” diyerek, bundan sonra Marvel’ın karşımıza çıkartacağı hiçbir projenin bizi şaşırtamayacağını düşünsek de ne kadar yanıldığımızın farkında değildik. Artık kanıtlayacağı her şeyi birçok kez kanıtlayan Marvel Cinematic Universe, farklı evrenlere yelken açmaya ve farklı şeyler denemeye başladı. Uzak Doğu mitolojisiyle, yakın dövüş sanatlarını harmanladığı  Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, dördüncü fazın en büyük sürprizlerinden biriydi. Kimsenin başlangıçta heyecanlanmadığı film, bir anda favori Marvel yapımlarımızdan biri oldu.

5) Eternals

Eternals, End Game’den sonra Marvel Cinematic Universe’ün en büyük bütçeli filmlerinden bir tanesi oldu. Kadrosunda birçok yıldızı barındıran filmin en çok konuşulan özelliği ise eleştirmenler tarafından en çok gömülen MCU filmi olması. Marvel Cinematic Universe’ün dördüncü fazının en büyük olaylarından biri olması gereken Eternals, şimdilik sadece güzel anlara sahip bir film oldu. İlerleyen zamanlarda Eternals’da meydana gelen olayların, Marvel Cinematic Universe’de nasıl işleneceğini izlediğimizde bu listedeki yeri değişebilir. Fakat şimdilik listede tam olması gerektiği yerde.

6) What IF…? (1-4 Bölümleri)

Aslına bakarsanız What If…? serisini, Doctor Strange: Multiverse of Madness filminden önce izlemeniz yeterli. Fakat yine de bizim amacımız dördüncü fazdan alacağınız lezzeti maksimuma çıkarmak olduğu için dizinin, en azından ilk dört bölümünü Spider-Man: No Way Home’dan önce izlemeniz gerektiğini savunuyoruz. Bunun sebebini, izledikten sonra daha iyi anlayacaksınız.

7) Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home filmini, dördüncü fazda kronolojik olarak bir yere yerleştirmek oldukça zor. Üçüncü fazın son filmi olarak kabul edilen Far From Home’un hemen sonrasındaki olayları konu alan No Way Home, kronolojik olarak ise 2024 yazında geçiyor. Bu yüzden biz de listemizde kendisine burayı uygun görüyoruz.

8) Black Widow End Credits

Natasha Romanoff’un, Civil War’da yaşanan olaylardan sonra kendi geçmişiyle yüzleşmesini konu alan Black Widow filmi, üçüncü fazda yer alıyor. Fakat filmin özellikle end credits sahnesi, üçüncü faz ile dördüncü faz arasında bir köprü vazifesi görüyor ve bu iki fazdaki önemli olayları birleştiriyor. Bu yüzden Hawkeye dizisini başlamadan önce filmin tamamını olmasa da after creditsini izlemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

9) Hawkeye

Black Widow’un kendi filmine kavuşmasının ardından orijinal Avengers üyeleri arasından filmi yapılmayan bir tek Hawkeye kaldı. Her ne kadar Hawkeye bu arzusuna hâlâ kavuşamamış olsa da Marvel, Clint Barton ve Jeremy Renner’a adeta iade-i itibar yaptı ve çok güzel bir diziyle buluşturdu bizi. Clint Barton’ın, sonunda kendi kişiliğini bulduğu Hawkeye dizisi yine Marvel’ın, özellikle sokak seviyesindeki kahramanlık hikâyelerinin geleceğine dair çok güzel köprüler kuruyor.

10) Moon Knight

Moon Knight dizisinin yapı itibariyle MCU’ya o kadar da bağlanmayacağının bilincindeydik. Fakat sanırım “it’s all connected” sözüne çok alıştığımızdan dolayı, bu kadar da bağımsız olmasını beklemiyorduk. Sadece Madripoor’un adının geçmesini “bağlantı” olarak sayabileceğimiz dizi, Moon Knight’ın oldukça spesifik bir hikâyesini anlattı ve nihâyete erdi. Toplamda altı bölümden oluşan diziyi, bu sıralamanın herhangi bir noktasında izleyebilirsiniz fakat zaman çizgisinde birazcık daha düzenli gitmek için biz kendisini Hawkeye dizisinden sonra izlemenizi tavsiye ediyoruz.

11) What IF…? (5-8 Bölümleri)

What IF…? dizisinin kalan dört bölümünü de artık gönül rahatlığıyla bitirebilirsiniz. Başlangıçta kendi içerisinde eğlenceli bir proje olarak düşündüğümüz What If…? dizisi, evrenin kaderine dair birçok irili ufaklı ipucunu içerisinde barındırıyor. Sakın öyle animasyon diye göz ardı etmeyin, çok pişman olursunuz.

Yazar

Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.