Disney Fox’u satın almak üzere. Eğlence sektöründe eşi benzeri görülmemiş bir alım olacağı ve haftaya kesinleşeceği söyleniyor. Belki son dakikada taraflardan biri çıkıp “Çizdim, oynamıyorum” der, hayallerimiz yıkılır; ancak o tarihe kadar, biz biraz rüyalara dalmak istiyoruz. Çünkü Marvel Cinematic Universe’i aklıyla sıfırdan inşa eden Kevin Feige‘nin elinde yeni bir oyuncak var artık.


Yalnız bu geçiş kolay olmayacak. Spider-Man’in aksine bu sefer elde boş bir arazi yok. Feige’nin yapması gereken bir takım şeyler var. Mesela:

1. Deadpool’u Rahat Bırakmak

deadpool1-gallery-image

Bu en cepte olan şey olmalı. Ryan Reynolds‘un role oturduğu çok açık. İnsanların buna bayıldığı çok açık. Marvel Cinematic Universe’in böyle bir karakterle zenginleşeceği de çok açık. Üstelik karakter doğası gereği her türlü evren oynatması, paralel geçiş, devre kaydırması tipi hikayesel durumlara müsait. Zaten iki farklı devamlılıkta karakterin iki farklı versiyonunu oynayıp, bununla da dalga geçti. Koyarsın olduğu gibi Reynolds’ı bir sonraki Avengers’a, “Yav dışarıdan daha cool gözüküyordunuz, keşke Disney Fox’u almasaydı da buluşmasaydık” diye şakasını yapar, güleriz biter. En kritik ve en başta bunu yazmalı bir kenara Feige.

 

2. Fantastic Four’a Ultimate’tan Yaklaşmak

Ultimate Fantastic Four

Marvel’ı Marvel yapan karakter şüphesiz Spider-Man. Marvel Studios’u bugünkü hâline getiren kahraman tartışmasız Iron Man. Ancak her şeyi başlatan ve tüm bunlara yol açan ekip de Fantastic Four. O yüzden Marvel’ın buraya sağlam bir film de çekmesi gerekiyor. Enkaz devraldıkları için oyun alanları rahat. Kimse “Hayırdır abi, neden bir daha reboot?” demeyecektir; nitekim Spider-Man’de bile demediler. Ancak doğru düzgün bir orijin anlatılması, buna sağlıklı bir film ayrılması lazım. Bunun için de Ultimate evreninden ilham alınmalı. Kimin hangi renk olduğu önemli değil, kontrolsüz bir Reed Richards ve olası bir Maker dönüşümünde çok ciddi bir potansiyel var.

 

3. Thanos’un Yerine Dr. Doom Koymak

3904339-2806424827-Doom-

Eğri oturup doğru konuşalım, Marvel’ın on iyi kötü adamından dokuzu dışarıdaydı bugüne kadar. Spidey ile birazını aldılar. Ama asıl ağır toplar Fox’taydı. Bu ağır toplardan üçü çok müthiş karakterler. Biri elbette Magneto. Biri elbette Galactus. En büyüğü ise şüphesiz Dr. Doom. Daha iki sene öncesine kadar çizgi romanlarda tanrıydı Doom. Çok derinlikli, çok kompleks, çok havalı bir karakter. Ve Thanos Infinity War 2 sonrası hallolunca, yerine geçmeyi hak ediyor. Hatta yo yo, ileri gidelim. Yerine geçmek zorunda. Çünkü gerçekten her Marvel-sever bilir ki, Doom’un ana kötüsü olduğu hikayeler her zaman bir tık daha güzeldir.

 

4. X-Men Filmlerini Benzin Döküp Yakmak

X-Men Apocalypse

Çünkü gerçekten, Deadpool’u çıkartırsak X-Men’in mevcut filmlerinde arkasından ağlanacak bir şey kaldı mı? Logan hem Xavier’a, hem de Wolverine’e çiçek bir veda etti. İlk kadroyu Days of Future Past‘te uğurladık. İkinci kadrodan görebileceğimiz her şeyi gördük. Üçüncü kadro da zaten ümit vermedi Apocalypse‘de. Yakalım gitsin. Yani Tye Sheridan’ın Cyclops performansını özlemeyeceğimiz çok açık. New Mutants çıksın, Dark Phoenix gelsin, sonra da Fox’un X-Men serisine saygılar diyelim ve o defteri kapatalım. Mutantların MCU kaderini belirlemeye başlayalım.

Orada da direksiyon çok tanıdık bir karakterde olsun.

 

5. House of M

01-house-of-m-wanda

Düşünün: Infinity War sonrası çok daralan, çok bunalan Scarlet Witch patlayıp, hayalinde herkesin kendisi gibi “enhanced” olduğu bir gerçeklik yaratıyor. Kardeşi Pietro hayatta. Sokovia’da kaybettiği babası Eric‘i de müthiş güçlü bir kral olarak hayal ediyor. Mevcut kahramanlardan kontratı yetenleri filmde alternatif halleriyle belki görüyoruz, belki bahislerini duyuyoruz. Film Maximoff ailesi ekseninde geçiyor neticede. Ancak bazı karakterler, kilit X-Men karakterleri duruma uyanmaya başlıyor. Maximoff hanedanını basıp, Wanda ile yüzleşiyorlar. Kavga dövüş oluyor. Wanda yaptığının farkına varıp, o ikonik cümleyle patlıyor: No More Mutants.

Sonrasında yine aynı hikaye. Diğer tüm über-insanlar normale dönüyor, standart MCU’ya geri gidiyoruz. Ama o son saldırıda olan bir avuç karakter über kalıyor. Ne tesadüftür ki bunlar da bizim kilit ekip; Jean Grey, Cyclops, Beast, Wolverine, Colossus, Storm. Biraz şaşkınlıktan sonra, millet olayı anlayıp, bu yeni ekibin ismini koyuyor. X-Men. Mutantlar eve dönüyor.

E nasıl?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.