Alan Ball ismi ağırlık taşıyan bir adam. Muadilleri ve akranlarına kıyasla neredeyse hiç üretken değil; uzun kariyerinde iki film, iki tiyatro oyunu, beş de dizi yazdı epi topu. Ancak bu iki filmden birisiyle Oscar kazandı ve beş diziden kendi yarattığı iki tanesi çok uzun ve takdirlerle dolu ömürler geçirdiler. Özgeçmişinde American Beauty, Six Feet Under ve True Blood yazan bir insan Ball. Dedik ya, ağırlık taşıyor.

O yüzden de yeni dizisi Here and Now, çok gizemli bir fragmanla çıkış yapabiliyor. Dizinin bininin bir para olduğu, fragmanların neredeyse bir Episode 0 kıvamına geldiği şu günlerde önümüzdeki Şubat ayında yayın hayatına başlayacak olan Here and Now’un fragmanı adeta kimsenin kendisini izlemesini istemiyor gibi. Konuyu basın bültenlerinden ve reklam cümlelerinden biliyoruz, ama fragmana kalsa? Öyle bir aile var, kaynatıyor kıvamında bir şey. Yani bakar mısınız?

https://youtu.be/sdvSyhyBD6Q

Halbuki dizinin konusu çok daha enteresan. Üçü evlatlık dört çocuklu bir aileyi konu alan dizide karakterlerden biri, diğerlerinin görmediği bir şeyler görmeye başlıyor. Aklını mı yitiriyor, yoksa doğaüstü bir durum mu var; bilmiyoruz. Alan Ball olduğu için de emin olamıyoruz. Çünkü bir yandan Six Feet Under’ın ana karakteri Nate devamlı ölü babasıyla konuşuyordu; ama dizi bunu doğaüstü yapmadı. Öte yandan ise True Blood diye bir dizi yazdı bu adam onca sene. Vampir yazan, aile dizisinden telepati de çıkartabilir rahatlıkla.

Ancak şöyle bir sorun var, dizinin incelediği konu hızlıca bayatlamaya başlıyor. HBO bir promosyon metninde eseri “Bu dizi Amerika’da bizleri etkileyen komplike güçler üzerine trajikomik bir meditasyon” olarak tanımlamış. Bu, ailenin çok-uluslu yapısını da düşününce insanı ürpertiyor. Daha önceki işlerinde cinsellik, ölüm, masumiyet gibi konuları parmağında hallaç pamuğu etmiş bir yazarın “ırkçılık çok kötü bir şeydir” kıvamında bir iş yapma ihtimali bence çok üzücü. Umarız dizi o Ball tadını, tandansını yakalar bir yerden ve umarım o karakter çok enteresan bir şeyler “görüyor” olur.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.