Şimdi baştan şunu belirtelim: Rupert Murdoch‘un Fox’u küçültme kararı eğlence sektörünün başına bu yüzyılda gelmiş en büyük şey. Fox’un bu kararını ve Disney’nin niyetini şu yazımızda belirtmiş, sonrasında da başka adayların ortaya çıktığını da şurada aktarmıştık. Bu meselenin böyle kalmayacağı o vakitlerde de belliydi ve nitekim, gelişme ve kanaat paylaşımları peşi peşine geldi.

Önce büyük haber. Deadline’ın aldığı duyumlara göre, Hollywood şu an Disney’nin Fox’la olan konuşmalarını tekrar başlattığı ve hatta sona yaklaştığı dedikodularıyla çalkalanıyor. Satın alım bizim en son aktardığımız hâliyle yaşanacak gibi duruyor; yani Fox haber ve spor kanatlarını tutup, film ve TV kanatlarını komple Disney’e verecek. Burada enteresan olan püf noktası ise şu: İki taraftan da kimse konuşmuyor. 

X-Men Apocalypse

Bu neden önemli? İki sebebi var. Birincisi, Deadline gibi kurt bir mecranın bile kulağına bilgi gelmemesini sağlayacak bir sessizlik sadece kontratlarla yapılır; kontratlar da sadece ciddi bir mesele varsa ortaya çıkar. Üstelik ikincisi, Disney bundan önceki iki devasa alımı –yani Marvel ve Lucasfilm satışları– esnasında da böyle bir sessizliğe bürünmüştü. Yani tarih tekerrür ediyor olabilir.

Bu işin bizi ilgilendiren kısmı ise her zaman X-Men karakterlerinin MCU’ya katılması oldu. Avengers 4 sonrası yeniden yapılanmaya gidecek olan MCU’nun aradığı kanı X-Men külliyatında bulacağına hiç şüphe yok. Yıllardır beyaz perdede iflah olmamış Fantastic Four bile MCU yelpazesi altında bir atılım olabilir bir anda. Peki prodüktörler ne düşünüyor? X-Men filmlerinin her birinde yapımcılık yapmış olan Lauren Shuler Donner, “Ben bayılırım böyle bir şey olursa, bayılırım. Ama benim kararım değil elbette” derken, MCU’nun babası Kevin Feige daha temkinli konuştu, “Hoşumuza gider mi? Elbette. Buna yönelik bir hareketlenme var mı? Hayır. Durum aynı” dedi.

Sen öyle diyorsun Feige ama, iki güne okuyacak gibiyiz “Disney eğlence sektöründe penseyi açtı” haberlerini…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.