Disney hanedanlığının topraklarını genişletme projesi olan Disney Plus platformunun bugüne kadar haberlerini çokça duyduk. İmparatorluğun bu genişleme politikası hakkındaki en yeni haber de Star Wars evreninden geldi. Daha önce The Mandalorian adlı, serinin ilk animasyon olmayan televizyon serisini yine bu platformdan yayınlayacağını duyurmuşlardı hatırlarsanız. Altındaki her markanın suyunu sonuna kadar sıkmaya alışık olan Disney burada durmuyor ve Star Wars serisinde neredeyse adı geçen herkes hakkında dizi yapacak gibi gözüküyor. Finn, Poe, Lando ve Qi’ra gibi karakterlerin yanı sıra genç bir Prenses Leia’nın hikayesinin de bu platformda bir dizi olarak yayınlanacağı söylentileri dolanıyor üstelik.

9ED1F4B3-BF55-4787-A7E6-749B300DE719

Star Wars evreni geniş, konuları işle işle bitmez. Platforma içerik üretmek için sadece sinematik evrene gerek yok. Çizgi romanlarından oyunlarına, birçok versiyonundan materyal toplanabilir. Hatta buna en yakın aday da Star Wars: Knights of the Old Rebuplic. Kısaltmasıyla KOTOR,  EA ve BioWare tarafından 2003 yılında çıkartılmış. Konu olarak da Skywalker döneminden binlerce yıl önce, Tales of the Jedi çizgi romanlarından da hemen sonrasında yaşanmış olayları ele alıyor. Daha sonra çıkan oyunların eklenmesiyle Star Wars evreninde kendi devrini yaratan KOTOR, hayranlar tarafından dizi ya da filme çevrilmesi en çok istenen hikayelerden biri. Bir nevi fırsat kendini doğurmuş; haliyle “Hayran kitlesi var, platform var, neden dizi olmasın?” diyen yapımcılar da kolları sıvayıp bu işe bir el atmak istemiş. Eh sonucunda da haberimizin temel noktası olan KOTOR dizisinin çekilmesinin planlandığı gibi bir gelişme de, tüm çarpıcılığıyla biz hayranların yüzüne yeni doğan güneş gibi parıldayıveriyor.

Görünüşe göre Disney, Star Wars evrenindeki yan hikayeleri, tıpkı Solo veya Rogue One’da olduğu gibi büyük bütçeli filmler yerine, dizi formatında sunmaya yöneliyor. Malum, hasılat olarak çok da başarı sağlayamadı bu filmler. Ancak şöyle bir durum var ki, aynı formatı daha önce Marvel hakkındaki haberlerde de gördük. Hatta kaçırdıysanız Scarlet Witch ve Loki’nin kendi dizilerinin olacağı yönünde haberi buradan okuyabilirsiniz. Netflix’teki Marvel dizilerinin yaprak dökümüne sebep olan Disney Plus, bu haberle birlikte Star Wars evreninin de ekmeğini epey bir yiyeceğe benziyor. Gerçi; amaç da bu değil miydi? Nerede materyal, orada ekmek.

7209C20F-857D-45CC-B2E5-9134C3827195Bu infografiğin daha büyük haline bu linkten ulaşabilirsiniz.

Üstelik olay sadece dizide bitmiyor sevgili geekler. Herhangi bir platformda bulunan birçok Disney filminin de yavaş yavaş kaybolmaya başlayacağı sadece bir söylenti değil. Walt Disney’in CEO’su Bob Iger’in açıklamalarına göre Disney film arşivinin hepsi, Disney Plus açıldıktan kısa bir süre sonra kendi platformunda yer alacak. Bunun içerisinde Lion King’den Frozen’a, Captain Marvel’den Iron Man’e, A New Hope’tan Last Jedi’ye son elli altmış yılda çıkan popüler filmlerin hatrı sayılır bir kısmı yer alıyor. Disney Plus’ın 2019 sonbaharında kullanıma açılması, açılınca da neler olacağı herkes tarafından heyecanla bekleniyor.

Ne dersiniz sevgili geekler? Gelecek yıllarda neredeyse her köşe başında Mickey Mouse kulağının imza olarak kullanıldığı yapımlara hazır mıyız? Peki Disney’in, KOTOR dizisi üzerinde nasıl bir etkisi olur önümüzdeki birkaç sene içerisinde? Batırılar mı, yoksa bu KOTOR evrenini en lanet senaryoyla çıkartsalar bile batıramayacaklarından emin miyiz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.